Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Veli Çilsal'dan açıklama: ''ATG Hotels hem kira ödemiyor hem de otellerin çalışmasını engelliyor''

Anex Tour bünyesindeki ATG Hotels’in Veli Çilsal’dan kiralayarak Asteria Zeus (Eski adıyla Aurum Moon) markasıyla işlettiği Didim’deki otelde skandal bir olay yaşandı.

  • Reklam
Veli Çilsal'dan açıklama: ''ATG Hotels hem kira ödemiyor hem de otellerin çalışmasını engelliyor''
13 Temmuz 2021 - 17:31
Reklam
Anı Tur’un ve Aurum Otellerinin sahibi Veli Çilsal kardeşi Mustafa Çilsal ve yanında getirdiği bazı kişilerle Anex Tour bünyesindeki ATG Hotels'e işletmeye verdiği Asteria Zeus (Eski adıyla Aurum Moon) markasıyla işletilen Didim’deki otele girerek kapıları kilitleyip kiracıyı içeriye almamıştı.

Anı Tur ve Aurum Otellerinin sahibi Veli Çilsal açıklamasında yaptığı eylemin ve otelde bulunma amacının emeklerle inşa ettiği otelini ve eşyalarını koruma amaçlı olduğunu belirtti.


Didim’de faaliyet gösteren AURUM SPA ve  AURUM MOON isimli şirketlere ait otelleri ATG Hotels‘e 2019 yılının Kasım ayında kiraladıklarını anımsatan Anı Tur'un sahibi Çilsal, şunları kaydetti:


''ATG Hotels, güncel adı EGEX Turizm Org. Tic. A.Ş. olan HARABACI A.Ş. ile alt kira sözleşmesi yaptı biz de bu alt kira sözleşmesine muvafakat verdik. İşletmeci olan EGEX TURİZM işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alarak ve diğer hazırlıkları yaparak otelleri açıp faaliyete geçirmiştir. Ancak daha sonraki süreçte ATG Hotels kira sözleşmesinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmediği, kira ödemelerini yapmadığı gibi otelin alt kiracı tarafından otellerin açılmasına ve işletilmesine engel olmuş ve EGEX TURİZM otelime yaptığı masrafları dahi benden talep etmiştir. Tüm bunların yanında ATG Hotels, hiçbir gerekçe göstermeden EGEXTURİZM’in sözleşmesini feshettiğini bildirerek oteli yeniden zorla hakimiyet altına almak üzere otelin kapısına iki araç dolusu kişileri ve hiçbir yetki ve sorumluluğu olmayan sözde yetkili gönderdiğini bu kişilerle oteldekiler arasında olay çıktığını öğrendim.'' 


Bu süreçte tarafına kira ödemeleri yapılmadığı gibi bir de otellere rezervasyon yapan müşterilerin dahi girişinin engellendiğini, kapıdan gönderildiğini duyduğunu belirten Anı Tur'un sahibi Veli Çilsal şöyle devam etti:

''Mevcut koşullara dahi uygun konseptte olan ve işletilse ülke turizmine de önemli katkılar sağlayabilecek iki otelim, adı bu olaylara karışarak lekelenmektedir. Kiralarım ödenmediği gibi oteldeki otele ve şirketlerimize ait demirbaş eşyalarımızın güvenliği de yoktur. Benim basına yansıyan görüntülerdeki otelde bulunma amacım emeklerle inşa ettiğim otelimi ve eşyalarımı korumak, tüm bu sorunların çözülmesi ve sezonda rezervasyonu olan tüketiciler de dahil hiç kimsenin mağduriyet yaşamadan otellerin bir an evvel işletilmeye başlanmasıdır. Bunun dışında basına yanlı ve kasıtlı yaptırılan haberler ve içeriği iddialar gerçek dışı olup, ilgililer hakkında her türlü cezai ve hukuki süreçlerde işletilecektir.''

EGEX Turizm Org. Tic. A.Ş Vekili Avukat Gürcan Bardakçı ise şirketlerinin işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının iptal edilmediğini belirterek, bu yöndeki haberlerin asılsız olduğunu ifade etti. Bardakçı, Didim’de faaliyet gösteren ASTERİA ZEUS DİDİM ve ASTERİA VENÜS DİDİM (eski adları ile AURUM SPA ve  AURUM MOON) isimli otellerin, müvekkil şirket EGEX Turizm Org. Tic. A.Ş tarafından otellerin mülk sahibinin muvafakati ile ATG Hotels’den alt kira sözleşmesi ile kiraladıklarını ve bu kira sözleşmesinin halen devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

''’Bu otellere ilişkin  müvekkil şirketimiz tarafından yaz dönemi için tüm hazırlıklar yapılmış işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları Didim Belediyesi’nden alınmıştır. Ancak bu süreçte hukuksal hiçbir dayanağı olmadan ATG HOTELS tarafından alt kira sözleşmesinin feshedildiği iddia edilerek ATG HOTELS tarafından, şirketimizin tanımadığı ve ilişkisi olmayan kişiler işbu otellere getirilerek otellerin müvekkil şirket tarafından çalıştırılması ve de otellere rezervasyon yapan müşterilerin otellere girişi engellenmektedir. Devam eden süreçte ne yazık ki firmamız hakkında da gerçeği yansıtmayan haberler de yayınlanmaktadır. Hukuksal anlamda öncelikle şunu belirtmekte fayda görmekteyim EGEX Turizm Org. Tic. A.Ş’in işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarının iptal edildiği haberleri tamamen asılsızdır. Tarafımızca Didim Belediyesi yapılan yazılı başvuruda da  herhangi bir iptal durumunun söz konusu olmadığı ve işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarının aktif olduğu tarafımıza iletilmiştir.  Nitekim an itibariyle işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarının iptalini gerektirecek hiçbir durum yoktur. Ayrıca yine belirtmek isteriz ki hukuken kira sözleşmeleri tek taraflı fesih olunamaz. ATG HOTELS herhangi bir mahkeme kararı ya da tahliye emri olmadan hukuksal hiçbir temele dayanmadan otelin müvekkil tarafından işletilmesine engel olmaktadır. Bu konu hakkında Didim Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçemizi de sunmuş bulunmaktayız. Covid-19 tedbirlerinin kalktığı ve yaz dönemi sebebiyle turizm sezonun en aktif olduğu bu dönemde müvekkil şirketin işletme hakkı olan ASTERİA ZEUS DİDİM ve ASTERİA VENÜS DİDİM isimli otellerin hukuki hiçbir dayanağı olmadan çalıştırılmasına engel olunması sebebiyle firmamız büyük bir maddi ve manevi zarar içerisine girmiştir.''

Açıklamada ayrıca EGEX Turizm Org. Tic. A.Ş’nin bu otelleri işletmesine engel olacak hiçbir hukuki sorunun olmadığı, en kısa sürede otellerin tekrardan faaliyete geçeceğini de bildirildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum