• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yabancı turistlerin ve grup turların ülkeye girişine izin verdiler!

Koronavirüs salgınından üç yıl sonra ilk kez sınırlarını yabancı turistlere yeniden açacağını duyuran ülkede bütün vize türleri için işlemlerin başvurulara açıldığı bildirildi.

  • Reklam
Yabancı turistlerin ve grup turların ülkeye girişine izin verdiler!
14 Mart 2023 - 13:28
Reklam
Reklam
Reklam
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Çin, 15 Mart 2023 tarihinden itibaren turizm vizesi, liman vizesi ve çoklu vize muafiyeti politikaları da dahil olmak üzere yabancılar için her türlü vizeyi vermeye yeniden başlayacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ayrıca, 28 Mart 2020'den önce verilmiş ve geçerlilik tarihleri içinde olan vizelere sahip yabancıların da Çin'e girebilecekleri belirtildi. Çin'de pandemi öncesinde vize gerektirmeyen bölgelerin vizesiz girişe geri döneceği de açıklanırken buna güneydeki turistik Hainan adası ve Şanghay limanından geçen yolcu gemileri de dahil olacak. Hong Kong ve Makao'dan gelen yabancılar için güneydeki üretim merkezi Guangdong'a vizesiz giriş de yeniden başlatılacak.


Bununla birlikte grup turlarına izin verilen 40 ülkeyi daha listeye ekleyen ve böylelikle grup turlarına izin veren toplam ülke sayısının 60'a çıkarıldığı Çin'de Covid-19'a karşı uygulanan bu son sınır ötesi kontrol tedbirinin kaldırılması, yetkililerin geçen ay virüsün son dönemde artış göstermesine karşı zafer ilan etmelerinin ardından geldi.


Turizm sektörüne destek sağlayacak bu adımın, geçtiğimiz yıl neredeyse yarım yüzyıldır en yavaş büyüme oranlarından birini yaşayan 17 trilyon dolarlık ekonominin yeniden canlanmasına yardımcı olması bekleniyor. Çinli uçuş takip uygulaması Flight Master'a göre, 6 Mart haftasında gelen ve giden uluslararası uçuşlar bir önceki yıla kıyasla yüzde 350'den fazla artarak yaklaşık 2 bin 500 uçuşa ulaşırken bu sayı 2019 seviyesinin yalnızca yüzde 17,4'üne denk geliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum