Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yangının Manavgat ve Side bölgesi otellerine maliyeti belli oldu!

Turizmin başkenti Antalya'nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz'da çıkan ve 10 günde söndürülen orman yangını nedeniyle panik yaşayan, kül ve dumandan rahatsız olan bir çok yerli ve yabancı turist tatilini yarıda kesti.

  • Reklam
Yangının Manavgat ve Side bölgesi otellerine maliyeti belli oldu!
10 Ağustos 2021 - 11:56
Reklam
Manavgat'ta 28 Temmuz'da 4 farklı noktada başlayan orman yangınında, 2'si orman işçisi 7 kişi yaşamını yitirdi, en az 60 bin hektar alanla birlikte 59 mahalle de zarar gördü.

Çıkan yangından 2 binin üzerinde bina ağır hasar alırken, binlerce hayvan da öldü. 220 saat sonra 10'uncu gününde söndürülülen yangınla mücadele edilirken alevlerin yerleşim yerlerine yaklaşmaması için yoğun çaba harcanırken tüm önlemlere rağmen alevler oteller bölgesine yaklaştı.


Turizm tesislerine 4 kilometre kala alevlerin önüne geçilirken tesisler fiziki olarak yangından etkilenmese de ekonomik olarak zarar gördü. Yangının çıkardığı duman, is ve küller nedeniyle tatilcilerin büyük kısmı ya tatillerini yarıda kesip ülkelerine döndü ya da Manavgat ve Side bölgelerinden uzakta Antalya merkez ve diğer lokasyonlara geçiş yaptı.


Yangın nedeniyle tesislerin zarar görmemesinin bölgede tek sevindirici unsur olduğunu söyleyen Manavgat ve Side Turistik Otelciler Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, insanların ve hayvanların yaşamını yitirmesine, bitki örtüsünün yanarak küle dönmesine çok üzüldüğünü belirterek şunları söyledi:


''Bölgemizde sadece tatilciler açısından kötü geçen bir tatil oldu. İptaller oldu. 14 günlük sürede rezervasyonlarda ciddi yavaşlama oldu. İnsanlar panik yaşadı. Duman ve küller üzerimize yağdı. En çok Türk tatilcilerimizin rezervasyon iptallerini gördük. Biraz panik yaptılar. Yangının söndürülmesine sevindik. Bu durum bölgemize 3 milyon dolarlık kayıp yaşattı. Ümit ederiz ki yeniden canlanır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum