Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Orman yangınlarının Alman turistin rezervasyonlarına etkisi belli oldu

Türkiye'nin önemli turizm merkezleri Antalya ve Muğla bölgelerindeki orman yangınlarının turizmi de etkilemesinden endişe ediliyor.

  • Reklam
Orman yangınlarının Alman turistin rezervasyonlarına etkisi belli oldu
07 Ağustos 2021 - 11:54
Reklam
Türkiye'nin diğer turizm bölgeleri için herhangi bir engel bulunmadığını belirten Almaya'nın ikinci büyük tur operatörü DER Touristic, yangınlar nedeniyle tehlikenin henüz geçmediğini, durumu titizlikle takip ettiklerini açıkladı.

Yangınlar nedeniyle Bodrum bölgesinde Ağustos ayı başında tatil yapmayı planlayanlar için ücretsiz olarak rezervasyon değişikliği veya iptal imkanı sunduklarını belirten DER Touristic ancak müşterilerinden bugüne kadar bu yönde bir talep gelmediğini bildirdi.


Almanya'nın önde gelen turizm şirketlerinden TUI ise Türkiye'de hizmet verdiği otellerin yangından doğrudan etkilenmediğini bildirirken turizm bölgelerinde yangınların neden olduğu dumanların etkili olduğunu, gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını ifade etti.


Türkiye'ye her şey dahil paket turlar satan FTI de Ege bölgesi hariç, turizm bölgelerinin yangınlardan pek etkilenmediğini belirtirken Marmaris'teki yangınlar nedeniyle Turunç'ta otellerin alınan önlemler kapsamında geçici olarak tahliye edildiğini, ancak bölgede tehlikenin geçtiğini ifade etti. FTI yetkililer bazı misafirlerin son birkaç günde otellerine geri döndüğünü, bunun dışında şu aşamada ciddi bir iptal talebi ile karşılaşmadıkları açıklamasında bulundu.


Türkiye'ye yönelik seyahat tavsiyeleri bölümünü güncelleyen Alman Dışişleri Bakanlığı Antalya, Muğla ve Aydın bölgelerindeki yangınlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini, Türkiye'ye seyahat öncesinde tur operatörü şirketten kalınacak yerin bu durumdan etkilenip etkilenmediğinin öğrenilmesi gerektiğini belirterek otel personelinin ve yerel yetkililerin talimatlarına uyulmasını tavsiye etti.

Alman turizm şirketleri rezervasyonların iptal olmadığını belirtse de Türkiye'de turizm sektör temsilciler pandeminin ardından gelen orman yangınlarının turizmi etkilemesinden kaygı duyuyor. Yangın yüzünden hiç yeni rezervasyon gelmediğini ve var olan rezervasyonların da iptal olduğunu söyleyen Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Başkanı Bülent Bülbüloğlu, erken ayrılmalar sebebiyle otellerin boş kaldığını açıkladı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum