Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan havalimanı satışa çıkarıldı!

Yap işlet devret modeliyle yapılan ve garanti edilen yolcu sayısının yüzde 1'ine bile ulaşamayarak dünyada adından söz ettiren havalimanı satışa çıkarıldı.

Reklam
Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan havalimanı satışa çıkarıldı!
26 Ağustos 2021 - 12:28
Reklam
Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere 2012 yılında Yap-İşlet-devret modeliyle hizmete açılan ancak garanti edilen yolcu sayısının yüzde 1'ine bile ulaşamayarak dünyada adından söz ettiren Zafer Havalimanı'nın müteahhidi ve işletmecisi İC İçtaş satış için teklifleri beklediklerini açıkladı.

Zafer Havalimanı'nı satmak için teklifleri beklediklerini belirterek yatırım maliyetini ödeyen ve borcu üstlenen kim olursa ona havalimanını devretmeye hazır olduklarını söyleyen İşletmeci şirket İC İçtaş yetkilisi Abdullah Keleş şu ana kadar havalimanından bir kuruş kazanmadıklarını, devlet garantilerine rağmen her yıl havalimanına sermaye aktarmak zorunda kaldıklarını söyledi.

50 milyon euroluk yatırım maliyeti olan ve devlet tarafından 2012-2020 döneminde toplamda 45,9 milyon euroluk garanti ödemesi yapılan havalimanının hizmet verdiği Kütahya-Afyon ve Uşak’ın toplam nüfusu 1 milyon 678 bin kişi iken, havalimanına 2020 yılı için verilen yolcu garantisi 1 milyon 280 bindi. 2020'de havalimanını kullanan sayısı 7429'da kalmış ve hata payı yüzde 99 ile inanması güç bir seviyeye ulaşmıştı.

Pandemi öncesinde de 2019 yılında yolcu sayısı garanti edilen yolcu sayısının sadece yüzde 6'sına ulaşabilen bölge turizmine büyük katkı sağlayacağı düşüncesiyle açılan havalimanında İC İçtaş 2044 yılına kadar işletme hakkına sahip.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum