Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yeme içme sektörü isyan etti: ''Sanki virüsün kaynağı biziz''

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlar sonrasında yeme içme sektörü temsilcileri isyan etti.

  • Reklam
Yeme içme sektörü isyan etti: ''Sanki virüsün kaynağı biziz''
18 Kasım 2020 - 14:45
Reklam
Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlara göre restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis ve gel-al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Saat 20.00'den sonra ise gel-al hizmeti olmayacak, sadece telefonla ya da online sipariş hizmeti verilebilecek.

Türkiye'deki restoranların sadece yüzde 35'inde paket servis hizmeti bulunurken ertelenen vergi ve kredi ödemeleri de kapıya geldi. Haziran ayında atılan yeni normalleşme adımları kapsamında, işleri yeni yeni açılmaya başlayan esnaf, son kısıtlamaların ardından kara kara düşünmeye başlarken sektör temsilcileri çok zor durumda olduklarının altını çizerek destek istedi.


Şu anda koronavirüs vaka sayılarının daha da arttığını ve restoranların acilen hem paket servise hem de e-ticarete dönmeleri gerektiğine vurgu yapan ve işletmelerin ellerindeki doğal ürünleri de bu sanal pazara sokmaları gerektiğini belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl paket serviste üyelerden alınan yüksek komisyonlar nedeniyle sıkıntılar yaşandığını bu yüzden de her esnafın paket servis durumu olmadığını belirtti.

Tam toparlanmaya başladıkları dönemde yeniden kapatıldıklarını belirtene Bingöl şöyle devam ett.:

“Lokantalar, kafeler, kıraathaneler, kapanacak. AVM, çarşı, pazar açık olacak. Sanki günah keçisi bizmişiz gibi. Mantığımız almıyor. Paket servisi kime nasıl yapacağız, Ne kazanacağız? Bizim işimiz sıcak yemek. Pandemi döneminde ertelenen taksitlerin zamanı geldi ödenecek. Bunun haricinde sigortalar, vergi, kira bunlar nasıl ödenecek kimse bunları düşünmüyor” 

Restoranların, içkili lokantaların zaten bu durumda açmalarının söz konusu olmadığına dikkat çeken Eskişehir Lokantacılar Oda Başkanı Bahar Bilen ise yaptığı açıklamada ''Onlar tamamen kapatacaklar. Sulu yemek lokantaları işletenlerin de işletmelerini açmaları mümkün değil. Çünkü sulu yemeğin gel al veya paket servis olması da mümkün değil. Ya da biraz daha kısıtlı. Sektörde, ekmek arası döner, pide, lahmacun, hamburger satanların haricinde diğer tüm esnaflar dükkanlarını kapatacak. Dolayısıyla bu bizim için çok ağır bir karar. Sanki virüsün kaynağı bizmişiz gibi sadece bizim üzerimizden virüs politikası yürütmek çok yanlış. Virüsün faturasını da biz esnaflar ödemek istemiyoruz. Çünkü bizler çok zarar görüyoruz. Çok sıkıntılar yaşıyoruz. Destek de bulamıyoruz. Devletten somut destekler de gelmiyor” ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum