Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yeni ekmek kapısı! Turistlere HES Kodu satışı

İstanbul'da bazı fırsatçıların turistlere para karşılığında HES kodu aldıkları, halk sağlığını tehlikeye attıkları ortaya çıktı.

  • Reklam
Yeni ekmek kapısı! Turistlere HES Kodu satışı
04 Temmuz 2021 - 13:22
Reklam
Toplu taşıma araçlarında kullanılan ulaşım kartlarına HES kodu tanıtma zorunluluğunun ardından bu durumu fırsata çevirenler oldu.

İstanbul'da Fatih Beyazıt Tramvay Durağı önüne gelen fırsatçılar burada özellikle gişelerde HES kodu olmadığı için geçiş yapamayan ve gözlerine kestirdikleri turistlerin yanına giderek kendilerine para karşılığında HES kodu alabileceklerini söylüyor.


Fırsatçılar, kendi cep telefonundan, mobil uygulama üzerinden kendi isimlerine tanımlanan HES kodunu turistlere satıyor ve bu işlem karşılığında ise turistlerle pazarlık yaparak 20 lira ile 50 lira arasında değişen miktarda para alıyor.


Bölgede esnaflık yapanlar fırsatçıların turistlere ücret karşılığında HES kodu sattıklarını, HES kodu olmayanları beyaz masaya yönlendirmek yerine kendi HES kodlarını tanımlayarak halk sağlığını tehdit ettiklerini söylediler.


İhbar üzerine  Fatih Beyazıt Tramvay Durağı önüne gelen gelen polis fırsatçılardan Servet Ö.’yü suçüstü yakalayarak emniyete götürürken emniyette yapılan işlemlerinin ardından idari para cezası kesilen Servet Ö. Serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre birçok yabancıya ülke girişinde HES kodu veriliyor. Almayanlar da kendi telefonlarından, ya da bir Türk operatöre bağlı bir telefondan SMS ile HES yazıp boşluk bırakıp, ülke kodu, boşluk, doğum tarihi, boşluk, pasaport numarası ile 2023'e mesaj olarak göndererek HES kodunu alabilecek.

Güncellenen kurallara göre millet bahçeleri, kıraathane, kahvehane, çay bahçeleri, pazar yerleri, konser alanlarına, nikah ve düğünlere, sinema, tiyatro salonlarına girişlerde HES kodu sorgulama zorunluluğu getirilmezken, oteller restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ile içinde yeme-içme hizmet alanı bulunan dinlenme tesisleri, kitapçılar, büfe ve kantinler ile diğer işletmelerin restoran ve kafe bölümleri dahil yeme-içme sektöründeki işletmeler için HES zorunluluğu getirildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum