Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yeni normalleşme sonrasında turistler için HES Kodu karmaşası!

1 Temmuz’da başlayan yeni normalleşme kararları çerçevesinde oteller, restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi gibi yeme içme işletmelerine gelen yerli ve yabancı müşteriye HES kodu sorma, içeride maskeli oturmasını sağlama zorunluluğu getirildi.

  • Reklam
Yeni normalleşme sonrasında turistler için HES Kodu karmaşası!
03 Temmuz 2021 - 09:35
Reklam
Güncellenen kurallara göre millet bahçeleri, kıraathane, kahvehane, çay bahçeleri, pazar yerleri, konser alanlarına, nikah ve düğünlere, sinema, tiyatro salonlarına girişlerde HES kodu sorgulama zorunluluğu getirilmezken, oteller restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ile içinde yeme-içme hizmet alanı bulunan dinlenme tesisleri, kitapçılar, büfe ve kantinler ile diğer işletmelerin restoran ve kafe bölümleri dahil yeme-içme sektöründeki işletmeler için HES zorunluluğu getirildi.

Turizm bölgelerinde faaliyet gösteren işletmeciler, özellikle belirtilmediği için yabancılara da HES kodunun sorulup sorulmayacağını, yabancıların HES kodunu nasıl alacakları konusuda tartışma yarattı.


Sektör olarak zaten zor durumda olduklarını, güncellenen Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nin gelen müşteriye HES kodu sorma, içeride maskeli oturmasını sağlama zorunluluğu getirdiğini belirten Kuşadası Ticaret Odası Yeme İçme Sektörü Komite Başkanı Seydi Yıkılmaz turizm bölgesinde yabancılara HES kodunun nasıl anlatılacağı konusunda karmaşa yaşandığını söyledi.


Getirilen düzenlemenin uygulanmasının çok zor olduğunu söyleyen Kuşadası Restaurant Kafeterya Bar İşletmecileri Derneği (KURİD) Başkanı Ahmet Candan ise şunları söyledi:


''Maske konusunda biz sadece uyarıcıyız, bir yaptırımımız yok. Bu sıcakta uygulanması çok zor, hatta mümkün olmayan bir uygulama. Bir garson veya kominin restoranda oturan veya lavaboya gitmek için ayağa kalkan müşteriye maskenizi takın deme şansı yok. Yine de elimizden geldiğince uyaracağız. Ülkemize tatil için gelenlerin büyük bölümü HES kodundan habersiz iken, yeme içme sektöründe faaliyet gösterenlerin çoğunluğu da yabancıların nasıl HES kodu alacağını bilmiyor.''

Edinilen bilgiye göre birçok yabancıya ülke girişinde HES kodu veriliyor. Almayanlar da kendi telefonlarından, ya da bir Türk operatöre bağlı bir telefondan SMS ile HES yazıp boşluk bırakıp, ülke kodu, boşluk, doğum tarihi, boşluk, pasaport numarası ile 2023'e mesaj olarak göndererek HES kodunu alabilecek.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum