Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

YHT'den ücretsiz seyahat eden 1.2 milyon engelliye şok

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM’de yanıtladığı bir soru önergesinde engellilerin ücretsiz seyahat hakkının kısıtlandığını doğrularken buna koronairüs salgınını gerekçe gösterdi.

  • Reklam
YHT'den ücretsiz seyahat eden 1.2 milyon engelliye şok
22 Ekim 2020 - 13:31
Reklam

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'in engellilerin YHT ve diğer şehirlerarası tren seferlerinde ücretsiz seyahat hakkının önce kaldırıldığı, sonra da kota ile sınırlandığına ilişkin TBMM'de verdiği soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu kısıtlamaları itiraf etti.

Bakan Karaismailoğlu CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'in verdiği soru önergesine verdiği yanıtta, engelli yolcuların salgın bulaşma riskine karşı korunması amacıyla tren seferlerindeki ücretsiz seyahat hakkının kısıtlandığını açıklarken ücretsiz seyahat hakkı ellerinden alınan engellilere, ücreti karşılığı bilet satışı yapıldığını da doğruladı.


 


Bakan Karaismailoğlu, “Bilet satış kanalarından satışa açık tüm trenlerde kişinin beyanına göre bilet satışı yapılmaktadır. Engelli yolcularımız da kendi beyanları esas alındığından bu satış kanallarından ücretli bilet alabilmektedir” ifadelerini kullandı.Bakan Karaismailoğlu'nun yanıtının çelişkilerle dolu olduğuna dikkat çeken Çakırözer, “Bir paragrafta Engellinin ücretsiz seyahat hakkını kısıtladık diyor. Sonra Engelliler ücretsiz bilet alıp seyahat edebiliyor diyor. En sonunda da Kendi beyanları doğrultusunda ücretli bilet alabilmekteler diyor. Ücretsiz seyahat hakkı olan bir engelli kardeşimiz neden para ile bilet alsın ki? Çünkü siz o hakkını kısıtlamış durumdasınız. O trene binmek zorundaki yurttaşımız da aslında ücretsiz seyahat hakkı olmasına rağmen mecburen parasını verip bilet almak zorunda kalıyor. Engelli Hakları Uluslararası Sözleşmesi’nin ihlalidir. Engelli yurttaşlarımıza kanunla verilen ücretsiz seyahat hakkı hiçbir şekilde engellenemez. Tüm kısıtlama ve kotalar derhal kaldırılmalıdır” diye konuştu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum