Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yılbaşı eğlence turları ile ilgili yasak fırsatçıları türedi!

Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, özellikle Bulgaristan konusunda verilen yılbaşı tur ilanlarının iyi incelemesi gerektiğini söyledi.

  • Reklam
Yılbaşı eğlence turları ile ilgili yasak fırsatçıları türedi!
22 Aralık 2020 - 09:48
Reklam
İçişleri Bakanlığı tarafından yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasında otel ve konaklama tesislerinde kutlama yapılmasına izin verilmemesi ve yemekli, müzikli kutlama ile eğlence programları yapılacağı yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerinde bulunmaları yasaklanırken bu kısıtlamaları fırsat bilen bazı belgesiz tur firmaları, Bulgaristan’da yılbaşı tatili adı altında sosyal medya ve internet üzerinden tur duyurularında bulundu.

Sosyal medya hesaplarından ''Restoranlar açık, karantina yok, vize yok, gazinolar açık, mağazalar açık'' şeklinde ilanlarla yapılan duyuruların doğruları yansıtmadığı ortaya çıktı.


Bulgaristan'ın koronavirüs kapsamında oldukça sıkı tedbirleri alarak, yılbaşında eğlence mekanlarını, gazinoları, lokantaları ve eğlence merkezlerini kapatma kararı verdiğini söyleyen Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu otobüslerle tur düzenlenmesinin yasak olduğu Bulgaristan’da sadece kayak merkezlerindeki otellerin açık olacağı ve bireysel müşterilerin kalabilecekleri tesislerde de sadece lokantaların açık olacağını söyledi.

İnternette veya sosyal medyadaki ilanlarla turlar düzenlendiği noktasında ciddi geri bildirimler aldıklarını kaydeden Bacıoğlu şöyle devam etti:

''Biliyorsunuz ki özellikle Sağlık Bakanlığı, TURSAB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu kurallar ve belirlediği genelgeler çerçevesinde seyahat acentaları faaliyetlerine devam ediyor. Eğer doğru bilgiye dayalı olmayan bir seyahat faaliyeti yapılıyorsa gerek kişiler gerekse de seyahat acentaları bununla ilgili ciddi bir sağlık ve yasal sıkıntı yaşanabilir” 

Kişilerin mutlaka rezervasyondan önce seyahat acentalarının tur düzenleme yetkisi olup olmadığı konusunda araştırma yapması gerektiğinin altını çizen Bacıoğlu, seyahat acentalarının tur düzenleme yetkisinin TURSAB’ın belirlediği ve tabii olduğu yasalar çerçevesinde düzenlenmekte olduğunu kayderek ''Bu anlamda tüketiciler bu gibi şeylerle karşı karşıya kalırsa, kesinlikle TURSAB’dan turların doğruluğu noktasında bilgi almalarını, seyahat acentalarının buraya bağlı olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyor. Ayrıca yurt dışındaki temsilciliklerimizdeki yasal düzenlemeleri, karşılaşacakları durumları iyi öğrenmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum