Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yılbaşında 4 günlük sokağa çıkma yasağı kapıda!

31 Aralık'tan itibaren hafta sonu ile birlikte 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının söz konusu olabileceği belirtildi.

  • Reklam
Yılbaşında 4 günlük sokağa çıkma yasağı kapıda!
02 Aralık 2020 - 07:25
Reklam
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yılbaşı ile ilgili Bilim Kurulu'nun gündeme getirebileceği önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

31 Aralık perşembe gününe denk gelen yılbaşı için sokağa çıkma kısıtlamasının alınabileceğini belirterek, 31 Aralık'tan başlayıp 4 günlük bir kısıtlamanın söz konusu olabileceğini kaydeden ve böylelikle yılbaşı vesilesi ile toplumda insanların hareketliliğinin azaltılmış olabileceğini söyleyen Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, dışarıda bir araya gelmenin, ev içinde bir araya gelmenin engellenmiş olacağını söyledi.


Ramazan Bayramı'nda da aynı kısıtlamanın yapıldığını, yılbaşında da 4 gün daha bir kısıtlama ile enfeksiyonun önünün alınmaya çalışılabileceğini vurgulayan Prof. Dr. İlhan şunlar söyledi:

"Evde insanlar bir araya gelmesin. Parti olsun olmasın, evde insanlar olabildiğince misafir kabul etmemesi gerekiyor. Zaman tam çekirdek aile olarak bir arada olma zamanı, onlar ile bir arada olma zamanı. Biz vatandaşlarımızın evde parti yapmalarını hiç önermiyoruz. Zorunluktan dolayı insanlar bir araya geleceklerse mutlaka içeriye temiz hava girmesi maske takılması ve mesafeye uyulması gerektiğini tekrar hatırlatalım" 

Yılbaşında kurallara uyulmazsa vakaların artıp artmayacağını değerlendiren İlhan, "O günleri görmek istemiyoruz. Çok ciddi bir hasta sayısı ile karşı karşıyayız. Hastanelerin yoğunluğunun artmasına izin vermemeliyiz. Vatandaşlarımızdan dikkat etmelerini istiyoruz" dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum