Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yok olmama mücadelesi veren seyahat acentaları tükenmek üzere!

Koronavirüs salgını döneminde büyük yara alan seyahat acentaları ile ilgili İYİ Parti Afyonkarahisar Eğitim Sanat ve Kültür İşlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Adar açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Yok olmama mücadelesi veren seyahat acentaları tükenmek üzere!
08 Şubat 2021 - 17:55
Reklam
Seyahat acentalarının pandemi döneminde geçen yıl Mart ayından buyana yok olmama mücadelesi verdiklerini söyleyen Adar şirketlerin artık tükenmek üzere olduklarını belirtti.

Pek çok ticari işletmeye uygun şartlarda kredi, hibe, kira desteği gibi yardımlar yapılırken, seyahat acentalarına sadece kredi desteği verildiğini ancak çekilen kredilerin geri ödemeleri başlamasına rağmen acentaların ticari faaliyetlerinin halen yok denecek kadar az olduğuna vurgu yapan Adar kredi geri ödemelerinde çok zorlukla karşılaşıldığını ve acilen bu krediler için taksit ötelemesi yapılması gerekmektiğini belirtti.


Türkiye'de turizm sektörü ve seyahat acentaları can çekişirken dünya ülkelerinin turizm sektörü ve seyahat acentalarını ayakta tutabilmek için bir çok hibe desteği verdiğine değinen Adar şöyle devam etti:

''Almanya’da uygun ödeme şartlarında kredi ve 5 kişiye kadar çalışanı olan seyahat acentaları 3 ay boyunca 9 bin Euro hibe desteği, Federal Almanya Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Temmuz 2020 başlarında ise turizm sektörü için 25 milyar Euro’luk bir destek paketi hazırladığını açıkladı. Ağustos ayı sonlarına dek destekten yararlanmak için 40 bin başvurunun alındığı ve 700 milyon Euro yardım verildiği ifade edilmektedir. İtalya Hükümeti açıkladığı tedbirler kapsamında tüm sektör çalışanlarının maaşının yüzde 80’inin ödenmesine ilişkin istihdam paketi desteği oluşturuldu. Bununla birlikte serbest meslek sahibi çalışanlarla mevsimlik olarak çalışanlara Mart ayında 600 Euro’luk ödeme yapıldı.''

Turizm sektörüne sağlanan destekler arasında iç turizmin canlandırılması amacıyla düşük gelirli ailelere ülke içindeki seyahatlerde kullanılmak üzere 500 Euro’luk tatil çeki verilmesinin de bulunduğunu kaydeden Adar açıklamasının devamında şunları kaydetti:

''Fransa hükümeti şirketler ve çalışanlar için sınırsız bütçe desteği vaadinde bulunmuş, kısa çalışma ödeneği kapsamında bizdeki gibi ayda 1500 TL değil, çalışanlara brüt maaşlarının yüzde 70’i ödenmektedir. Asgari ücret veya daha düşük ücretli çalışanlar ise maaşlarının tamamını alması sağlanmıştır. Portekiz hükümeti, pandeminin ilk döneminde işverenlerin sigorta yükünün yüzde 70’ini karşılarken, çalışanların maaşının 3’te 2’sini karşılayan istihdam destekleri uygulamıştır. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür. Bütün bunlara özetle Türkiye’de yaklaşık 75 bin çalışanı bulunan 12 bin dolayında seyahat acentası yok olmamak için acilen destek beklemektedir.''  

  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum