• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yunanistan turizmi rekor peşinde! İşte bekledikleri turizm geliri

Yunanistan ekonomisi için hayati öneme sahip turizm, bu yıl pandemi öncesi seviyeleri aşarak rekor düzeyde yüksek gelir sağlama yolunda ilerliyor.

  • Reklam
Yunanistan turizmi rekor peşinde! İşte bekledikleri turizm geliri
11 Eylül 2022 - 20:31
Reklam
Yunanistan Merkez Bankası (BoG) verilerine göre 2019 yılında 32 milyon turiste ev sahipliği yapan ve 18 milyar Euro turizm geliri elde eden Yunanistan'da bu yıl şimdiye kadar alınan veriler güçlü bir geri dönüşe işaret ediyor.

Son BoG duyurusuna göre turizm gelirleri Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 224,5, Ocak Haziran 2022 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 329,3 artarken 2019 ile karşılaştırıldığında turizm gelirleri Haziran 2022'de yüzde 2,3 artış gösterdi. Yerel kredi kuruluşu Alpha Bank tarafından yakın zamanda yapılan bir analize göre Yunanistan'ın turizm gelirlerinin pandemi sırasındaki karantinaların ardından yaşanan seyahat çılgınlığı sayesinde bu yıl 20 milyar Euro'ya ulaşması beklenirken bu da Yunanistan'ın GSYİH'sine önemli bir destek sağlayacak.


Turizmde çok zor iki yıldan sonra bu yıl otellere ve Yunan ekonomisine çok yardımcı olan, son derece olumlu bir toparlanma yaşadıklarını belirten Yunanistan Oteller Odası (HCH) Başkanı Alexandros Vassilikos yaptığı açıklamada ''Bir sektör olarak genellikle GSYİH'nin yüzde 25'ini oluşturuyoruz, bu ulusal bir ekonomi için çok büyük bir rakam.'' ifadelerini kullanırken Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) tarafından en son yayınlanan verilere göre turizm Yunanistan'da bu yılın ikinci çeyreğinde 2021'in aynı dönemine kıyasla yüzde 7,7'lik GSYİH büyümesinin temel itici gücü oldu.


2022 yılının Yunan turizmi için harika bir yıl olduğunu belirten ve hem adalarda hem de ana karada hem markalı hem de alternatif destinasyonların bu yıl gezginler ve turistlerle dolu olduğunu söylemekten çok mutlu olduğunu belirten Turizm Bakanı Vassilis Kikilias ise şu ana kadar turizmde rekor bir yıl olan 2019'da kaydedilen rakamları da aşmaya hazır olduklarını söyledi.


Koşulların hala çok olağandışı olduğunu belirten Kikilias bu durumun gelecek için birçok soru işareti bıraktığını ancak yine de gelecek hakkında son derece olumlu olduklarını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum