• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yurt dışından telefon getirecekler dikkat! Şartlar değişti

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yurt dışından telefon getirme şartları değişti.

  • Reklam
Yurt dışından telefon getirecekler dikkat! Şartlar değişti
21 Ekim 2022 - 18:25
Reklam
Reklam
Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte yurt dışından telefon getirme şartı üzerinde değişikliğe gidildiği duyuruldu.

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde yurt dışından telefon getirme şartı değiştirilirken artık yurt dışına çıkan vatandaşlar yanlarında her 3 yılda 1 adet telefon getirebilecek. Bu süre içerisinde 2. bir cihaz getirmek istendiği takdirde gümrük vergisinden muaf olmayacak. Yani IMEI kayıt ücretine ek olarak bir de vergi ödemesi gerekecek.


Yapılan ikinci değişikliğe göre de yurt dışından getirilen telefon kimin pasaportuna kayıt ettirilmiş ise yalnızca o kişiye ait hat ve SIM kart ile kullanılabilecek. Bu sayede 2. el satışının yapılmasının da önüne geçilmiş olunacak. Henüz netlik kazanmamış olsa da 2. kuralın da 3 yıl süre ile geçerli olacağı tahmin ediliyor.


İlgili kurallar aslında geçtiğimiz yıllarda geldi fakat ortada bir kontrol unsuru bulunmuyordu. Örneğin bir vatandaş yıl boyunca 20 kere yurt dışına gidiyorsa 20 farklı telefon getirebiliyordu. Ancak 1 Kasım itibariyle BTK‘nın kuracağı kontrol sistemi ile gümrük muhafaza memurları tarafından denetimi yapılmaya başlanacak. Konuyla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


''Söz konusu uygulama dahilinde yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limitinin 3 takvim yılında 1 adet teknik takibini mümkün kılmak amacıyla Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığı ile bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirilmesi önlenecek''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum