Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otel ve restoran işletmecileri cep telefonu ve hesap makinesi yakarak zamları protesto etti!

Otel, restoran, lokanta işletmecileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirdikleri eylemde elektrik ve doğalgaza yapılan zamları protesto ettiler.

  • Reklam
Otel ve restoran işletmecileri cep telefonu ve hesap makinesi yakarak zamları protesto etti!
Editör: Haber Merkezi
17 Şubat 2022 - 16:11
Reklam
Eskişehir Tepebaşı'na bağlı Hoşnudiye Mahallesi Ulus Meydanı’nda yapılan eyleme katılanların yazarkasa yakma taleplerine emniyet tarafından izin verilmemesi nedeniyle eylemde hesap makinesi ve çok sayıda cep telefonu yakıldı.

Otel, restoran ve lokanta işletmeciler tarafından yapılan eylemde yakmak istedikleri ancak izin verilmeyen yazarkasa yerine hesap makinesinin bütün esnafları simgelediği, cep telefonunun gençleri, faturaların kendilerini temsil ettiği belirtilirken yakılan hesap makinesi ve cep telefonlarının ardından eyleme katılanlar işletmelerde bundan sonra mum ışığında mı hizmet verelim? diyerek mum yakarak tepkilerini ifade ettiler.


Zamlar geri alınsın sloganları atarak faturayı size keseceğiz, esnaf bu yükü kaldıramaz, artık yeter! Elektrik zammı geri çekilsin, zam değil soygun, zamma zulme son yazılı pankartlar taşıyan eylemciler artık öfkeli olduklarını belirterek şu açıklamarda bulundular:


''Sizden ricamız; artık gözlerimizin içine bakın. Gözlerimizdeki öfkeyi artık görün. İnsan gibi yaşamak sizlerin nasıl hakkıysa bizlerin de hakkı. Bu ay herkes 3 tane gazete okudu. Bu gazeteler hangileri? Evlerimize gelen elektrik gazetesi, doğalgaz gazetesi ve marketlerdeki zam gazetesi. Bu gazeteler biz istemesek de evlerimize girdi. Bu ay halkımız, ekonominin durumunu gazetelerden okudu. Bizler bacasız fabrikalarız. Turizm sektörü ve esnafların maliyetlerini bu kadar artırdığınız zaman ülkeye istihdam ve döviz anlamında en büyük geliri sağlayan sektöre bir metrelik bir bıçak sokmuş oluyorsunuz. Sonra KDV’yi yüzde 7 indirdiğinizi söylüyorsunuz. Yani bir metre soktuğunuz bıçağı, 7 santimini çekerek sevinmemizi bekliyorsunuz.''


Kendi içerisinde pek çok alt sektörü barındıran, yüzlerce işvereni ve yüzlerce çalışanı olan şehrin bacasız endüstrisinin yağmur gibi yağan zamlar ile yok olmaya mahkum hale getirildiğini ifade eden Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Zaten pandemi ile iş yerlerinin kapalı kaldığı dönemde, kira iyileştirmesi veya yardım alamayan, yüksek faizli kredilerle ayakta kalmaya çalışan, borç ve kredi batağındaki, esnafımız ve konaklama sektörümüz, enerji giderleri ve her alanda gelen zamlar nedeniyle, daha büyük açmazın içine girmiştir. Bizlere gelen şikayetler sabahtan akşama kadar devam ediyor. Şehrimizin her köşesinden esnaflar, mail atıp, telefon açıyor. Esnafımız ciddi anlamda zorlanıyor. Birçok esnafın elektrik faturası dükkan kirasından fazla. Esnafımız dolap çalıştırmasın mı? Terzi ütüsünü çalıştırmasın mı? Vatandaş isyanda, fırınlar isyanda, otelciler isyanda. Daha maaşını alamadan, zammı eriyen asgari ücretliler isyanda. Zaten aldıkları üç kuruşla geçinmeye çalışan, emeklilerimiz isyanda.''

Elektrik şirketlerine iki çift sözleri olduğunu ve milletin sırtına çökmeye çalışmamalrını tarifeleri derhal gözden geçirmeleri gerektiğini kaydeden Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy özellikle düşük gelirli vatandaşların çiftçinin ve esnafın bu sorununu çözmelerini, esnafı yalnız bırakmayacaklarını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum