Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Zam tufanı seyahatleri de vurdu! Artık lüks oldu

Yeni yıl ile birlikte elektrikten akaryakıta, köprü geçiş ücretinden motorlu taşıtlar vergisine kadar birçok kalemde birbiri ardına gelen zamlar iğneden ipliğe her şeyi etkilemeye başladı.

  • Reklam
Zam tufanı seyahatleri de vurdu! Artık lüks oldu
03 Ocak 2022 - 04:11
Reklam
Havada ve denizde birbiri ardına gelen zamlardan sonra maliyet artışları yüzde 100’e yaklaşan karayolu yolcu taşımacılığı sektörü de bilet fiyatlarında yüzde 50’ye yakın zam için bakanlıkla görüşüyor.

Yeni yıl ile birlikte başlayan zam tufanı ulaşım ve seyahat hakkını lükse çevirirken havayolu şirketlerinin talebiyle uçak biletlerinde tavan ücretler 499 TL’den 599 TL’ye çıktı. Sırada şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şirketler var. Sektör temsilcileri yüzde 50 zam ve KDV indirimi talebiyle Ulastırma Bakanlığı ile görüşmeye hazırlanıyor.


Sektörün bütün ana giderlerine zam geldiğini hatırlatarak gelen zamların sektörü öldürdüğünü dile getiren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Mazot 13 lira olur mu? Köprü ücretleri de çok fazla arttı. Bu şartlar altında teker dönmez. Böyle giderse firmalarımızın birçoğu yıl sonunu göremez, 337 firmamız var yıl, sonu 200’e kadar düşer. Sektörün ayakta kalması için en az yüzde 50 zam yapılması gerekiyor. Bakanlıkla ocak sonuna doğru görüşmemiz var, taleplerimizi ileteceğiz. Ulaştırma Bakanlığı’nın açıkladığı fiyat tarifesi gereğince 4 ay dolmadan fiyat değişikliği yapamıyoruz. Bu 4 aylık fiyat tarifesi açıklandığında motorin 7 liraydı şimdi 13’e dayandı. Acilen bir güncelleme gerekiyor. Biz devlet tarafından desteklenen havayolu ve demiryolu ile rekabet ediyoruz, biz de vatandaşa hizmet veriyoruz, neden bize akaryakıtta vergi iadesi yok? Uzak mesafede 100 milyon yolcumuzu havayolu çaldı, İstanbul-Ankara gibi mesafelerde de hızlı tren çaldı. THY ve TCDD’ye indirimler uygulanırken bizim sektörümüz en pahalı yolları kullanmaya mecbur bırakılıyor.''


Havacılık sektöründe bir saatin üzerindeki uçuşlarda zarar ettiklerini, bu nedenle talep ettikleri tavan ücret artışının gerçekleştiğini belirten Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı artışa göre 499 TL olan tavan ücretin 599 TL olduğunu söyledi.

İstanbul Deniz Otobüsleri’ne bağlı Sirkeci-Harem arabalı vapur fiyatları da yeni yılla birlikte zamlanmıştı. 2021 yılında otomobil ve minivan araçlar için 21 TL olan arabalı vapur biniş ücreti yaklaşık yüzde 40 zamla 29 TL’ye yükseldi. Zamla birlikte yolcu bileti de 8 TL’den 10 TL’ye yükseldi.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum