Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

180 milyon yıllık mağaraya apart otel tehdidi!

İnşaat tehdidiyle karşı karşıya olan 180 milyon yıllık Dupnisa Mağarası'nın önündeki İl Özel İdaresi’ne ait arazilerde apart otel projesine onay çıktı.

  • Reklam
180 milyon yıllık mağaraya apart otel tehdidi!
09 Ekim 2021 - 11:26
Reklam
Kırklareli, Demirköy ilçesi, Sarpdere Mahallesi’nde bulunan ve 180 milyon yıl önce oluştuğu belirtilen Dupnisa Mağarası tehdit altında.

Kırklareli İl Özel İdaresi mülkiyetinde bulunan ve Trakya’da turizme açılan ilk ve tek mağara olan Dupnisa Mağarası’nın önünde yer alan ve kayıtlarda tarla olarak görünen iki araziyle ilgili Kırklareli İl Genel Meclisi’ne 15 Haziran 2020 tarihinde gelen teklifte, mağara bölgesine turistik tesis yapılmak üzere 25 yıllığına kiralama kararı alındığı ve bu karara istinaden turizm alanı olarak kullanılması için kiraya verilmesi amacıyla ihaleye çıkılmak için yetki istendi ve mecliste yetki verildi. Verilen yetki sonrasında ise bölgede inşaat çalışmaları başladı.


Karara tepki gösteren ve çalışmalara itiraz eden Kırklareli Kent Konseyi Başkanlığı, il genel meclisine başvurarak Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanlığı ve mağara federasyonu başkanlığının görüşlerini sundu. Görüşlerde mağaranın 2. derece sit alanı olduğunu ve içinde binlerce yarasanın yaşadığının altı çizilerek projede özel ekosisteminin dikkate alınmadığına dikkat çekilirken apart otel projesinin uygulandığında çevre ve doğa yapısının bozulacağı kaydedilen görüşte, projenin geri dönülemez zararlar vereceği nedeniyle durdurulması talep edildi.


Tekrar toplanan ve talebi değerlendirmeye alarak mağarada binlerce yarasanın yaşadığı, kendisine has bitki yapısı, canlı yapısı, özel ekosistemi dikkate alındığında otel projesinin uygun olmadığı görüşüne vararak otel inşaatının durdurulmasına yönünde Meclis'ten karar çıksa da kararın uygulanması için valiliğin de onay vermesi gerektiği öğrenildi.


Valiliğin konuyu önümüzde hafta karara bağlaması bekleniyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum