• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Skandalları bitmiyor! Fettah Tamince bu kez de Pandora Papers'dan çıktı

3 Ekim’den itibaren paylaşılan Pandora Papers belgelerinde, dünyanın dört bir yanından ülke liderleri, politikacı, iş insanı ve sanatçıların adı çıktı. 

  • Reklam
Skandalları bitmiyor! Fettah Tamince bu kez de Pandora Papers'dan çıktı
09 Ekim 2021 - 06:09
Reklam
Reklam
Reklam
Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun (ICIJ) paylaştığı ve 117 ülkeden 600'den fazla gazetecinin incelediği 11 milyon 900 bini aşkın belge, patronların gizli offshore sırlarını ortaya çıkardı.

Belgelerde adı çıkanlar vergiden kaçınmak için offshore hizmeti alırken bu isimler ayrıca nakit, hisse senedi ve fonlara da yatırım yapıyor. Pandora Paper isimli belgelerde offshore sırları ortaya çıkanlar arasında Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin de olduğu ortaya çıktı.


Panama Papers ve Paradise Papers ile Malta ve Britanya Virjin Adaları merkezli sekiz adet offshore şirketi olduğu ortaya çıkan Rixos Hotels Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince de yeni sızıntılarda öne çıkan isimlerden. Pandora Papers'a göre Tamince, offshore şirketleri için Trident Trust ve Asiaciti Trust üzerinden hizmet alıyor. Britanya Virjin Adaları merkezli Depezar Services Ltd şirketi, Asiaciti Trust Singapore Pte Ltd üzerinden 2015'te kuruluyor. Şirketin yüzde 25 hissesi Fettah Tamince, yüzde 25 hissesi Tufan Aytekin Gültekin, yüzde 50 hissesi Perlake Investments üzerinden Lang Capital Fund'a ait görünüyor.


4 milyon 25 bin dolarlık hisse alımı
Paradise Papers belgelerine göre Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, bu şirket üzerinden Maldivler'de otel yatırımı yapmak için anlaşma yapıyordu. Pandora Papers sızıntılarında yer alan belgelerden ise 50 bin dolar sermayeli Depezar'ın sermaye artırımına gittiği anlaşılıyor. Perlake Investments, Eylül 2017 ile Kasım 2019 arasında Depezar Services Ltd'deki 4 milyon 25 bin dolarlık hissesini Tamince'nin Türkiye'deki şirketlerinden Sembol Uluslararası Yatırım şirketine devrediyor. Yine belgelere göre Tamince, Ocak 2013'te Malta merkezli World Luxury Properties Holding Ltd'den 25 milyon 974 bin dolarlık hisse alıyor.

Trident Trust aracılığıyla ise Britanya Virjin Adaları merkezli Laravia Worldwide Limited'in sahibi olan Tamince Mart 2013'te kurulan şirketin yüzde 50 hissesini bir ay sonra Emerging Markets Real Estate Investments B.V.'ye satılıyor. Ekim 2014'te Britanya Virjin Adaları'nda Saadiyat Investment Limited adlı şirketi kuran Tamince, bu şirkette vekil hissedar kullanarak ismini gizliyor. Şirketin hissedarları 40 bin hisseyle Icon Hospitality Investment Limited ve 10 bin hisseyle Fontzell Finance Limited görünürken, Icon Hospitally'nin direktörü Fettah Tamince, Fontzell'inki ise Mohamed Saeed Mohamed Alariqi isimli bir Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olarak kayda geçiyor.

Ortaya çıkan belgelerle ilgili olarak ulaşılan Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ise soruları yanıtlamadı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum