Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2 bin 700 yıllık Side Antik Kenti üzerine otel inşaatı!

Turizmin başkenti Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side Antik Kenti'nde Manavgat Belediyesi tarafından yapılan revizyon planlamasıyla tarih kalıntılar üzerine beton binalar yapılıyor.

Reklam
2 bin 700 yıllık Side Antik Kenti üzerine otel inşaatı!
01 Mayıs 2021 - 12:35
Antalya Valiliği, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Manavgat Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü Side İmar Uygulama Planı Antik Side Kentsel Tasarım Projesi kapsamında Side Kale içinde birçok otel yıkılarak yerine yeni imar planına göre yapı yapma izni verildi.

Alınan karar doğrultusunda bölgede yıkılan otellerin altında yapılan kazılarda M.S. 267 yılında Roma İmparatoru tarafından gönderilen ve taş üzerine işlenmiş mektup, kilise kalıntıları gibi birçok tarihi eser gün yüzüne çıkarken kale içinde kazılan her yerde tarihi eser kalıntılarının çıktığı antik kentte, birçok tarihi eserin üzerine yeni oteller yapılarak betonarme yapıların altına gömülüyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ömer Akın’ın haberine göre inşaat alanları brandalarla çevrilirken, brandaların arkasında butik otel inşaası için yapılan bir buçuk ve 2 metre yüksekliğinde beton kirişler üzerinde yapılar yükseliyor. 


M.Ö. 8 yy dayanan bir tarihe sahip olan nar anlamına gelen Side ismini Luviceden alan ve M.Ö. 7 yy'da tüm Pamfilya Bölgesi ile birlikte Lidya krallığının egemenliğine giren Side Pamfilya’nın diğer kentleri gibi Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır.

Turizm alanı içinde yer alan Side Antik Kenti, 1980’li yıllarda gelişen turizm hareketine paralel olarak kontrolsüz bir şekilde antik döneme ait kültür varlıkları üzerine yeni yapılar kuruldu. Side Antik Kenti'nin Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1990 yılında 1’inci Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak kabul edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2012 yılında Antik Tiyatro ve Antik Liman arasında kalan kısmın statüsü Kentsel ve 3’üncü Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak değiştirildi.

2013 yılında Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Antik Side Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı başlatılarak antik kentte bulunan kaçak yapılar ve ek uzantıları hakkında yıkım kararı alındı.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum