Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2021'in ilk çeyreğinde ülkedeki seyahat acentalarının üçte birinin iflası bekleniyor!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye’nin turizmde ana pazarlarında lider konumda bulunan ülkelerin turizm örgütleriyle görüşmelerine devam ediyor.

Reklam
2021'in ilk çeyreğinde ülkedeki seyahat acentalarının üçte birinin iflası bekleniyor!
10 Ocak 2021 - 17:40
Reklam

Türkiye’nin yoğun turist aldığı 5 ülkenin sektör temsilcileriyle ikili görüşmeler yapan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya son olarak Hollanda Seyahat Acentaları Birliği (ANVR) Başkanı Frank Oostdam ile online toplantı yaptı.

İki ülkenin arasındaki güçlü bağlara işaret eden TÜRSAB Başkanı Başkanı Bağlıkaya Hollanda’nın, Türkiye’nin ana pazarlarından biri olduğunu, pandemiye rağmen 2020 yılında yaklaşık 240 bin Hollandalının Türkiye’yi ziyaret etmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.


Türkiye'de turizm adına yapılanları yakından takip ettiklerini ve Türkiye’nin güneyinde alınan önlemleri çok etkileyici bulduklarını ifade eden ANVR Başkanı Frank Oostdam toplantıda şunları söyledi:


''Bence, Türkiye’de etkileyici önlemler alıyorsunuz. Takdir ediyorum. Sağlık ve güvenlik protokolleri konusunda başı çeken ülkelerden birisiniz. Hollanda halkı turizmde özellikle bunu arıyor. Gelecek yıllarda başarılı olup olmamak da bu faktörlere bağlı olacak. Otellerin sağlık için aldığı güvenlik önlemleri kararları etkileyecek.''Sektörde bir kaos yaşandığını ve tüm dünyada olduğu gibi Hollanda’daki seyahat acentalarının da zor günler geçirdiğini ifade eden, ülkesinde turizm sektöründe çalışanların büyük çoğunluğunun işsiz kaldığını vurgulayan ANVR Başkanı Frank Oostdam şöyle devam etti:

''Sektörde tam bir kaos havası mevcut. Hollanda hükümetinden destek alıyoruz ama çok işsiz var. Sektörümüzde çalışanların sanırım üçte ikisi işsiz kaldı ve 2021’in ilk çeyreğinde turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların üçte birinin iflas etmesini bekliyoruz. Orta ve küçük ölçekli seyahat acentaları ve tur operatörlerinin ciddi sorunları var. Büyük darbe aldık.''

2021 yazında 2020 yılına göre büyük bir artış beklediklerini ve Hollanda’daki önde gelen araştırma şirketlerinin yaptığı anket sonuçlarına göre Hollanda halkının mümkün olan en kısa sürede yurt dışına çıkmak istediklerini kaydeden ANVR Başkanı Frank Oostdam  ''2021 temmuz ayında çok fazla insanın yurt dışına çıkacağını düşünüyoruz. Türkiye konusunda beklentim yüksek. Türkiye bizim için çok önemli bir güzergah. Özellikle bu yılla karşılaştırdığımızda Hollanda-Türkiye pazarı için 2021’den çok umutluyum.'' ifadelerini kullandı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, meslektaşına verdiği değerli bilgiler için teşekkür etti ve ''2021 yazında Hollandalıları Türkiye’de görmekten memnuniyet duyacağız.'' sözleriyle toplantıyı sonlandırdı.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum