Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2022 Türkiye'de turizm ve ihracat yılı olacak!

2022 yılında turizm,  yatırım, üretim, istihdam odaklı Yeni Türkiye Ekonomi Modeli ile 250 milyar dolarlık ihracata ulaşılacak.

  • Reklam
2022 Türkiye'de turizm ve ihracat yılı olacak!
31 Aralık 2021 - 04:52
Reklam
Döviz kurlarında yaşanan yükselişin damga vurduğu 2021 yılı tamamlanırken iş dünyası, 2022’ye umutla bakıyor.

İş dünyasının temsilcileri, Yeni Türkiye Ekonomi Modeli'nin 2022 yılında Türkiye’nin makroekonomik göstergelerine pozitif yansıyacağını belirtirken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; ABD ve AB’nin Asya’ya bağımlı kaynak tedariki modelini değiştirme isteğinin, Türkiye’yi küresel zincirde güvenilir tedarikçi konumuna hızla taşıyabileceğine dikkati çekti.


2022 ve sonrasında sürdürülebilir büyüme ve katma değeri yüksek üretim ve ihracata dönük planlamaların yapılması gerektiğini ve gereken adımların hızla atılması gerektiğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu rekor üstüne rekor kırarak çok başarılı bir yılı geride bıraktıklarını belirterek şunları söyledi:


''Şoklara dayanıklı ve seri reflekslere sahip ihracatçılarımız, attıkları yerinde adımlarla her krizden güçlenerek çıkmayı başardılar. Kasım sonunda yıllıklandırılmış ihracatta 221 milyar dolara ulaştık. 229 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdik. Şimdi hedefimiz, bu başarılı performansın üzerine ekleyerek ihracatta çıtayı her gün daha da yukarı taşımak; 250 milyar dolara erişmek. 2021 yılındaki güçlü performansın ardından 2022’de de ekonomimizin yüzde 5 civarında bir büyüme gerçekleştirmesini bekliyoruz. Başta ihracat kalemi olmak üzere tüketim ve yatırım harcamalarının, büyümede önemli payı olacağını öngörüyoruz. 147 İş Konseyimiz ile birlikte Türkiye’nin büyümesi vizyonuyla çalışmaya ve küresel ticaretten aldığımız payı en nitelikli şekilde artırmak için iş dünyamıza yeni ufuklar açmaya devam edeceğiz.''


2021 yılı için koydukları 24 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaştıklarını, 2022 için 34,5 milyar dolarla bütün zamanların rekorunun kırıldığı 2019 turizm rakamlarını yakalamayı hedeflediklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy V tipi  çıkışın yeni yılda da devam etmesini öngördüklerini söyledi. Bakan Ersoy şöyle devam etti:

''2020’de 12 milyar dolar olan gelirimizi yüzde 100’lük artışla 24 milyar dolara getirmeyi hedefliyoruz diye özellikle belirtmiştik. İddialı ve zor bir hedefti ama gerçekleşti. Pandemide yeni mutasyonlar oluyor ama Türkiye çok iyi mücadele ediyor.''

2022 yılının güzel geldiğini, özellikle yurt dışı rezervasyonlarında ciddi artış olduğunu belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ise şunları söyledi:

''Ana pazarlarımızın yanı sıra Latin ülkeleri gibi alternatif pazarlarda da yükseliş bulunuyor. Yabancı misafirlerin ülkemize ilgisi, tatil beldelerinde doluluğun yüzde 100’leri bulacağını gösteriyor. 2022 bizim için iyi dönemin başlangıcı olacak. Çok hazırlıklıyız. Güzel bir yıl bizi bekliyor. İnşallah 2019’dan sonraki en başarılı yılımızı yaşayacağız.''


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum