Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte 2022 turizminde sektörü bekleyen trendler

Profesyonel turist rehberi, seyahat yazarı ve uluslararası konuşmacı Şerif Yenen, yeni yıla geri sayım sürerken pandemiyle birlikte değişen yeni turizm trendlerine projeksiyon tuttu.

  • Reklam
İşte 2022 turizminde sektörü bekleyen trendler
19 Aralık 2021 - 18:35
Reklam
Salgının nasıl seyredeceğinin kolay tahmin edilememesi nedeniyle turizm sektörünün hangi yönlere evrileceğine dair net öngörülerde bulunmanın zor olduğuna vurgu yapan Yenen, ''Kesin olan şu ki,  2022 turizmde önceki yıllara göre daha iyi olacak.'' dedi.

2022 yılının hem kültürel gezi, hem iş seyahati, hem de küçüklü büyüklü toplantılarla buluşma yılı olacağı öngörüsü yapan Şerif Yenen, iç turizm grafiğinin yükselmeye devam edeceğini, sayısı gittikçe artan kültür gezilerinden ekonomik ve toplumsal yarar elde edileceğini belirten Yenen, yeni yıl tahminleriyle birlikte turizmdeki bazı önemli konulara dikkat çekti.


İki yıla yakın süren kısıtlamalardan sonra, insanların artık seyahat için bastırdıkları tutkularını yavaş yavaş serbest bırakmaya başladığını söyleyen Yenen, uzun süreden beri birbirini görmeyenlerin de artık daha fazla birlikte olmanın yollarını arayacağını, 2022 yılının hem kültürel gezi, hem iş seyahati, hem de küçüklü büyüklü toplantılarla buluşma yılı olacağını belirtiyor. Bu yükselen seyahat iştahının yönünün yakın mı, yoksa uzak destinasyonlara mı olacağını şimdiden kestirmenin güç olduğunu, yolculukların uzunluğunun pandeminin seyriyle birlikte şekilleneceğini düşündüğünü kaydeden Yenen, pandemi nedeniyle genel olarak hayata bakış açımızın yeniden şekillendiği bir dönemden geçtiğimizi belirterek şunları söyledi:


''Doğaya ve doğal güzelliklere, çevreye, tarihi ve kültürel farklılıklara duyarlılığımızın hızla arttıyor. Bunun yansımalarını seyahat alanında görmek kaçınılmaz. Kapalı geçen günlere inat daha az bilinen destinasyonlarda farklı deneyimler yaşama arzusu arttı. Gezginler konfor alanlarının dışına ne kadar çıkarsa çıksın, daha önce hiç yapmadıkları şeyleri deneyimlemek ve daha az gidilen destinasyonları keşfetmek için daha heyecanlılar; yerel kültürü temsil eden otantik deneyimlere olan ilgi yükseliyor. Seyahat artık sadece 'bir yere gitmek' demek değil, gidilen destinasyonda farklı deneyimler yaşamak çok daha önemli. Kültürel etkileşim daha çok ön plana çıkmaya başladı. Hem ileri teknolojiye sahip, hem de doğayla bütünleşik turizme yönelim var.''


Hem sanal, hem gerçek
Pandemiyle hayatımıza giren sanal turların, 2022 ve sonrasında turizmin bir parçası olmaya devam edeceğini öngören Yenen, sanal turlarla oturduğu yerden uzak diyarları keşfetmenin tadını alanların, bundan vazgeçmeyeceğini, beklentilerin artarak çeşitleneceğini savunarak şöyle devam etti:

''Sadece bireysel seyahatlerde değil, toplantı turizmi için de durum aynı. Birçok şirket işlerini evden çalışma düzenini kapsayan modellerle yürütüyor, dolayısıyla illa yüzyüze toplanmak gerekmeyecek. Geleceğin turizminde iş ve tatilin bir arada bulunabildiği, sanal tur veya toplantıların devam ettiği yeni modellerle tanışacağız. 2022'de de iç turizm grafiği yükselmeye devam edecek. Pandemi engeline ek olarak Türk Lirası'nın değer kaybetmesi de yurtiçinden yurtdışına gidişleri önemli ölçüde durdurdu, bu durum sürecek. Öte yandan Türkiye yabancı ziyaretçiler için ekonomik açıdan çok daha cazip hale geldi, bu da yurtdışından ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin sayısına ciddi artış olarak yansıyacak. Ancak bu durumun bir dezavantajı da olacak, o da ucuzluğun getirdiği imaj kaybı. İç turizmde Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri ilgi odağı olmaya devam edecek. Sayısı gittikçe artan kültür gezileriyle birlikte, memnuniyet verici gelişmeler yaşanacak. Ekonomik katkıların yanısıra toplumsal yarar elde edilecek. Yaşadığımız coğrafyadaki kültür çeşitliliği, insanlığın ortak mirası olarak algılanacak. Ortak miras sahiplenilecek. Bu topraklar üzerinde yaşayanlar kendilerini daha fazla buraya ait hissedecek. Bunlarla birlikte kültürel mirası koruma bilinci gelişecek, ortak mirasın gelecek kuşaklara doğru ve sağlıklı biçimde aktarma bilinci oluşacak. Bunlar zaten kültür turizminin olumlu katkıları.''

Anahtar kelime: Esneklik
Pandemi koşularında yürütülmeye çalışılan turizm faaliyetlerinde en çok esnekliğin önem kazandığını ifade eden Yenen, gezginlerin hangi kanallarla nereye gideceğine karar verirken, satın aldıkları seyahat paketlerinde değişiklik veya iptal politikalarındaki esnekliğin çok daha fazla önemsendiği konusuna dikkat çekerek şunları söyledi:

''Misafirler, pandemi nedeniyle koşullar değişirse parasını iade alabilecek mi önce onu bilmek istiyor. Gezginlerin büyük çoğunluğu seyahatlerini internetten araştırarak planlalıyor. Kulaktan kulağa tavsiye, seyahat siteleri ve sosyal medya fenomenleri karar vermede etkili oluyor. Pandemi boyunca Netflix gibi dijital medya platformları üzerinden çok film ve dizi izlendiği ve bu filmler de insanların seyahat edecekleri destinasyonları seçmesinde mutlaka katkısı olacak. Geçmişten örnek vermek gerekirse, Muhteşem Yüzyıl’ı izleyenler mutlaka filmde geçen mekanlara gitmek istiyor.''

Turizmcilerin yeni düzende, misafirlerin ilgisini çekebilmek için farklı programlar geliştirmek durumunda kaldığını ifade eden ve yaratıcılığın sınırlarının 2022'de de zorlanacağını söyleyen Yenen şöyle devam etti:

''Turizmde artık hiçbir şey tek yönlü değil. Örneğin oteller artık sadece konaklama hizmetiyle yetinmeyecek. Misafirlerine müze, sanat, gastronomi, müzik, yerel etkileşim programları sunacaklar. Mesela ünlü bir şef eşliğinde yemek atölyeleri veya şehirdeki farklı yemek mekanlarını ve restoranları gezerek gastronomi deneyimleri sunacaklar.''

Seyahat acentalarının da dünya çapında çalışma şeklinin gittikçe farklılaştığını hatırlatarak Amerika’daki seyahat acentalarının adının artık seyahat danışmanı olarak değiştiği örneğini veren Yenen, seyahat acentalarının çalışma şekilleri ve verdikleri hizmetlerin de zaman içinde evrilmeye devam edeceğini, buna uyum gösterilmesi gerektiğini aktardı.

Uçak bileti fiyatlarının 2022'de tırmanacak gibi göründüğünü kaydeden Şerif Yenen, bunun turizme kuşkusuz olumsuz yansımaları olacağını ifade ederek, yeni dönem için bunun gibi bazı olumsuz beklentilere dair şu yorumları paylaştı: ''Başta havayolları, oteller ve restoranlar olmak üzere turizmin pek çok alanında pandemi boyunca ciddi işgücü kaybı yaşandığı aşikar. Bu kaybın hemen giderilmesi kolay değil, bu da hizmet kalitesinde düşüş şeklinde sektörü olumsuz etkileyebilir. Otellerde günlük temizlik veya 24 saat oda servisi gibi hizmetlerde düşüş olabilir. Konukların sabırlı olması veya beklentilerini düşürmesi gerekebilir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum