Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2023 Dünya Turizm Başkenti belli oldu

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen Dünya Turizm Örgütü 24. Toplantısı'nda 2023 Dünya Turizm Başkenti seçildi.

  • Reklam
2023 Dünya Turizm Başkenti belli oldu
04 Aralık 2021 - 09:38
Reklam
Özbekistan Turizm ve Spor Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen ve Özbekistan'dan Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Spor Bakanı Aziz Abduhakimov'un da katıldığı Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün (BMDTÖ) 24. Toplantısı'nda Semerkant şehrinin 2023 Dünya Turizm Başkenti seçildiği kaydedildi.

Semerkant'ın 2023'te BMDTÖ 25. Toplantısı'na da ev sahipliği yapacağı, söz konusu toplantının Özbekistan'da yapılacak olmasının tarihi bir olay olduğunun vurgulandığı açıklamada, Özbekistan'ın ilk defa BM bünyesindeki bir kuruluşun toplantısına ev sahipliği yapacak olmasının hükümetin son yıllarda izlediği politika ve ülkede turizmin geliştirilmesine yönelik çabalarının sonucu olduğu dile getirilirken, toplantının Özbekistan'da yapılacak olmasının ülkenin turizm imkanlarının tanıtılmasına ve turizmin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacağı aktarıldı.


Özbekistan'ın 12 ilinden biri olan Semerkant nüfus açısından Özbekistan'ın en büyük ikinci şehri, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. 2500 sene öncesine dayanan tarihiyle dünyanın en eski şehirleri arasında yer alan Semerkant, İpek Yolu'nun önemli bir kavşağında yer almasından dolayı tarih boyunca siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan önemli bir yerleşim yeri olmuştur.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum