Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

24 kişinin yaşamını yitirdiği kazada tur midibüsü sahibine rekor ceza!

İzmir'in Buca ilçesinden Anneler Günü programı için Marmaris'e gidenleri taşıyan tur midibüsünün devrilmesi sonucu 24 kişinin yaşamını yitirdiği kazaya ilgili 10 yıl hapis cezası verilen araç sahibi Bülent Çetindağ, yapılan itiraz üzerine yeniden yargılandı

  • Reklam
24 kişinin yaşamını yitirdiği kazada tur midibüsü sahibine rekor ceza!
04 Mart 2021 - 22:28
Reklam
İzmir'in Buca ilçesinden Muğla'nın Marmaris ilçesine gitmek için yola çıkan, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan grubu taşıyan tur midibüsü 13 Mayıs 2017'de Muğla'nın Ula ilçesi Sakar Geçidi'nden indiği sırada şarampole yuvarlandı.

Yaklaşık 15 metre aşağıdan geçen kara yoluna düşen araçtaki sürücü Armağan Sertbaş’ın da aralarında bulunduğu toplam 24 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı.


Kazanın ardından Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne hayatını kaybeden 24 kişinin yakınları tarafından dava açıldı.


26 Şubat 2019 tarihinde karara bağlanan davada, tutuklu yargılanan midibüs sahibi Bülent Çetindağ’a, Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme suçundan 12 yıl hapis cezası verilirken sanığın, iyi hali lehine takdiri indirim sebebi kabul edilerek cezası 10 yıla düşürüldü. Mahkeme heyeti, turu düzenleyen tutuksuz sanıklar Aysun Özkamalı ve Murat Ceylan'ın ise beraatine karar verdi.

İtiraz üzerine kararı bozan Yargıtay Dairesi, fren sisteminde yapılan değişikliği araç sahibinin bildiğini ve sanığın asli kusurlu olduğunu, cezanın üst sınırdan verilmesi gerektiğini belirti, yeniden yargılama için dosyayı yerel mahkemeye geri gönderdi.

Davada midibüsün sahibi sanık Bülent Çetindağ’ın avukatı Mustafa Cihat Eken, müvekkilinin gelen Adli Tıp raporuna göre fren sisteminde oynama yapmadığını, bu nedenle olayın faili olamayacağını söyledi.

Tarafların dinlenmesinin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık araç sahibi Bülent Çetindağ'ı bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten daha önce açıklanan 10 yıl hapis kararını 18 yıl 9 ay olarak değiştirerek karara bağladı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum