Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB'den seyahatler için yeni kararlar

AB ülkeleri, seyahatler için yeni kararlar almaya hazırlanıyor.

  • Reklam
AB'den seyahatler için yeni kararlar
25 Ocak 2022 - 16:19
Reklam
Sadece vakaların 100 bin kişi başına 500'ün üzerinde olduğu koyu kırmızı bölgelerden gelen yolcular ile aşı sertifikası bulunmayan kişilere yönelik yaptırımlar uygulayacak olan AB ülkeleri, alınan karar uyarınca Covid19 sertifikası sahibi AB vatandaşları, Avrupa'daki seyahatlerde kısıtlamalardan muaf tutulacak.

AB tarafından tanınan Covid-19 sertifikasının şu üç koşuldan birini taşıması gerekiyor: Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ya da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanınan koronavirüs aşılarının en az 2 dozunu yaptırmış olmak, seyahatten en fazla 72 saat önce alınmış negatif PCR testi veya 24 saat içinde alınmış negatif hızlı test sonucu göstermek, son 6 ay içinde Kovid'e yakalanıp, iyileştiğini kanıtlamak.


Covid-19 sertifikası sahipleri, 1 Şubat'tan itibaren, karantina veya diğer kısıtlamalardan etkilenmeyecek. Bununla birlikte AB üyeleri, vaka sayılarının yüksek olduğu birlik dışındaki ülkelerden Avrupa'ya gelen yolcular ile aşı ve iyileşme belgesi bulunmayan kişilere kısıtlama ya da karantina uygulayabilecek.


Ayrıca AB, seyahat tedbirlerinin Covid-19 sertifika durumuna göre yenilenmesini istiyor. AB Konseyi'nden yapılan açıklamada, tavsiye kararının kısıtlamasız güvenli seyahatleri kolaylaştırmak için koordinasyon sağlanması amacıyla alındığı belirtilirken kısıtlamaların bölge temelli olması yerine kişi temelli olması talep edildi. Kararda, aşılanma oranlarının yükseldiği hatırlatılarak, Covid-19 seyahat tedbirlerinin artık yolcuların nereden geldiğinin değil AB'nin dijital Covid-19 sertifikasının belirleyici olması istendi. Buna rağmen salgının yoğun seyrettiği ülkelerin kapsam dışı bırakılabileceği belirtildi. AB'nin Covid-19 sertifikasında kişilerin aşılanma durumları, hastalığı geçirip geçirmediği ve yakın zamanda yapılan test bilgileri bulunuyor.


Kararda, Covid-19 sertifikası bulunmayanlardan seyahatten 24 saat önce, 24 saat sonra test istenebileceği kaydedilirken ayrıca zorunlu seyahatler, her gün sınır geçerek evine veya işine gidenler ile 12 yaşın altındaki çocuklara istisna uygulanması gerektiği ifade edildi. AB Konseyi'nin kararı, tavsiye niteliği taşıyor. AB ülkeleri, uygulayacakları seyahat kısıtlamalarını kendileri belirliyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum