Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AB'den Türkiye'ye yönelik seyahat kısıtlaması açıklaması!

Turizm sezonunun başlangıcı olan dönemde gözler Türkiye uçuşlarını neredeyse tamamen kaldıran Rusya'dan sonra Avrupa'da.

AB'den Türkiye'ye yönelik seyahat kısıtlaması açıklaması!
14 Nisan 2021 - 22:47
Reklam
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri hali hazırda birçok ülke gibi Türkiye'ye seyahat konusunda gerekli olmayan haller dışında kısıtlamalar uyguluyor.

Türkiye'nin hem nüfusa oranla hem de vaka sayısı olarak dünyadaki en yüksek artışı yaşadığı son günlerde Rusya'nın sadece bu nedenle değil, Ukrayna konusunda Ankara'nın pozisyonu cezalandırmak amacıyla da hareket ettiği tartışılıyor.

AB'nin Dışilişkiler Sözcüsü Peter Stano kısıtlamaların şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tamamen bilimsel ve tıbbi gerekçelere dayandırılmaya devam edeceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

''Bu meselenin Türkiye ile olan yeni pozitif atmosfer yaratma girişimleri ile hiçbir ilişkisi olmayacak. Rusya'nın aksine biz bu tür şeyleri siyasi hedefler için kullanmayız. Tüm önlem ve kısıtlamalar aşı pasaportları çerçevesinde yeniden gözden geçirilebilir.''

Dünyada salgınla mücadelede başarılı olmuş 8 ülke hariç birliğin gerekli olmayan haller dışında seyahat etmeyi neredeyse tüm ülkelere karşı kısıtladığını hatırlatan AB Güvenlik, Göç ve İçişleri Sözcüsü Adalbert Jahnz şunları söyledi:

''Biz bu meselede Türkiye veya başka ülkeler arasında özel bir ayrım yapmıyoruz aslında. Konuya yaklaşım şu aşamada son derece düz ve keskin. Bu 8 iyi durumdaki ülke dışındaki her ülke kötü veya çok kötü olarak değerlendiriliyor. Ama Hangi ülkenin bu iki kategoriden hangisinde olduğuna da üye ülkeler kendileri karar veriyorlar. AB böyle bir liste yapmadı. Yakında yapacağımız şey ise şu; tüm bu yaklaşımın dijital aşı pasaportları çerçevesinde gözden geçirilmesi ve yenilenmesini talep edeceğiz. Bu talebimiz de hiçbir ikili ilişkinin durumu ile ilgili olmayacak. Dijital pasaporta ilişkin yapılacak düzenlemeler dünyadaki tüm ülkelere eşit şekilde uygulanacak.''

Jahnz, Türkiye'nin vaka sayısındaki kötü durumu nedeniyle AB olarak yeni ve daha sert kısıtlamalara tabi tutulmayacağını ancak üye ülkelerin bireysel olarak isterlerse bunu yapabileceklerini kaydetti.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum