Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmcinin gözü de umudu da Mayıs ayında

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de en ağır kayıp yaşayanlar arasında turizm sektörü yer aldı.

  • Reklam
Turizmcinin gözü de umudu da Mayıs ayında
27 Şubat 2021 - 11:39
Reklam
Uluslararası hareketin kısıtlanması nedeniyle özellikle turizm ülkeleri zor bir dönem geçirirken turist sayısı ve gelirde büyük düşüşler yaşayan Türkiye’de de 2019 yılında 45 milyondan fazla olan turist sayısı 2020’de 15 milyona kadar geriledi.

Turizmden elde edilen gelir ise bir önceki yıla göre 35 milyar dolardan, 10 milyar dolara düştü. 2021 beklentisi ise aşılama ve salgının gidişatında yaşanacak olumlu gelişmelere bağlı olarak daha yüksek.


Mayıs ayı itibariyle turizm hareketliliğin başlamasını beklediklerini ifade eden sektör temsilcileri, aşılama çalışmalarındaki hedeflerin tutması ve salgın gidişatında olumlu gelişmeler yaşanması durumunda Mayıs ayında Türkiye turizminin yeniden yükselişe geçeceği beklentisinde.

Ana pazarlar Avrupa ülkeleri ve Rusya’da aşılanma sürecinin hızlanması ve toplumsal bağışıklığın sağlanması halinde, 2021’de gelecek olan yabancı sayısında 2020’ye göre yüzde 60-70 bir artış elde edileceğini düşündüklerini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya 20 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşacağını düşündüklerini kaydederek şunları söyledi:

''Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı da eklediğimizde, 2021 de toplam ziyaretçi sayımızın 25 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Turizm gelirimizin yaklaşık 20 milyar dolar seviyelerinde olacağını öngörüyoruz. Aşılanma çalışmalarının hızlı bir şekilde yürütülmesi, aşı dağıtımının dünya genelinde adil bir şekilde sağlanması ve aşılanmanın başarıya ulaşması halinde, yılın ikinci yarısından itibaren sektörümüzde hareketlilik yaşanmasını öngörüyoruz.''

Hem Türkiye’de hem de Türkiye’ye turist gönderecek ülkelerdeki aşılanma sürecinin turizm için büyük önem taşıdığına vurgu yaparak geçen yıl devreye alınan güvenli turizm sertifikası uygulamasının Türkiye'nin rakip turizm ülkelerinden pozitif şekilde ayrılmasını sağladığını kaydeden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır şunları kaydetti:

''Aşılanma süreci de düşünülünce bu yılın geçen yıldan daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Harekete önce iç piyasa başlayacaktır. Rusya, Ukrayna ve Avrupa ülkelerinden de talep gelecektir. İnsanlarda artık seyahat açlığı oluştu. Mayıs ayında sezonun açılmasını bekliyoruz. Belirli yüzdelerle sezona başlanacağı düşünülürse, sektörde kısa çalışmanın devam etmesi rekabet açısından büyük önem taşıyor.''

Aşı çalışmalarının gelişmesi ve bu konudaki ilerlemenin uluslararası turizm hareketinin başlama tarihiyle birlikte geleceğini de belirleyeceğini belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Yurtdışında öncelikle İngiltere’de bir hareket olmasını bekliyoruz. Rusya’dan da hareket olacaktır. Öngörüde bulunmak çok zor ama yaz aylarında uluslararası turizm hareketi başlayacaktır. Bu yıl iç turizm de çok önemli. Pandeminin ilk döneminde de önce iç turizmle başlamıştık. Bu yıl da öyle olacaktır. Sektörü olarak geçen yıldan daha iyi bir turizm sezonu geçirmeyi umuyoruz.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum