• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Adrese teslim yapılaşma izni! Datça'da tarım alanına turizm tesisi yapılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Özel Çevre Koruma Bölgesi ve tarım arazisi statüsünde bulunan Datça'daki alan, plan değişikliğiyle turizm, ticaret ve ibadet alanı olarak kullanılacak.

  • Reklam
Adrese teslim yapılaşma izni! Datça'da tarım alanına turizm tesisi yapılacak
19 Ocak 2023 - 03:51
Reklam
Reklam
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 1 Kasım 2022 tarihinde Datça’nın Kızlan Mahallesi’ndeki tarım alanlarının turizm tesisi kullanımı için yapılaşma planlarını askıya çıkardı.

Planlama alanı 9 Mart 2011 tarihinde Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan planda, Datça Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi ve tarım arazileri olarak belirlenirken yapılan plan değişikliğiyle alanın turizm, ticaret, park ve ibadet alanı olarak kullanılması planlanıyor. Plan değişikliği, Datça ve Bodrum Billurkent Tatil Sitelerinin kurucusu Kabaklarlı ailesine ait 47 bin 222 metrekarelik alanda yapılacak. Datça Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi ve tarım alanları sınırları içerisinde bulunan planlama alanının hemen bitişiğinde ise birinci derece sit alanı ve orman arazisi bulunuyor.


Datça Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 11 Ocak 2022 tarihli kurum görüşünde söz konusu alanın çevre düzeni planı revizyonuna göre mutlak tarım alanı olduğunu alanın güneyinde yer alan Marmaris Datça Karayolunun altında halihazırda Turizm Tesis Alanı olarak planlı bir alanın bulunduğu belirtilirken Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ise 30 Mart 2022 tarihli görüşünde plana ilişkin alanın kuru marjinal tarım arazisi niteliğinde olduğunu ve tarım dışı amaçla kullanılmasına uygun bulduğunu belirtti.


Plan değişikliğine tepki göstererek itiraz edeceklerini belirten Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar şu değerlendirmelerde bulundu:


''Bu planların prosedüre uygun olarak geçmeyeceğini bildiklerinden bu insanlar bakanlık kanalıyla işlemleri hızlandırma yoluna gittiler. Muğla Tapu Kadastro’ya bakanlık yoluyla yazı yazıyorlar. Muğla Tapu Kadastro ise bu insanların dosyasını hazırlayıp onaylıyorlar. Encümende uygundur kararı vermeden bütün prosedürü alaşağı ediyorlar. İtirazımız sadece prosedür değil çevrenin de ihlal edildiği yönünde aslında. Biz burada bir usulsüzlük durumuna karşı çıkıyoruz. 30 yıldır burada tarım yapılmakta ve bölgede imar yapılmayacağı söylenirken birdenbire her şey altüst oldu ve izin çıktı.''

Bugün bu imara izin verilirse bunun önünün alınamayacağını belirten Uçar doğal güzellikleri korumak için çaba gösterilmesi gerektiğini, bu noktada hiçbir çevre katliamına göz yummayacaklarını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum