Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bodrum'da koruma altındaki zeytinlikler turizm imarına açıldı! Gerekçe artan turizm talebi

Bodrum Gündoğan’da 3. Derece doğal sit koruması altında olan toplam 42 bin metrekarelik alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından turizm imarına açıldı.

  • Reklam
Bodrum'da koruma altındaki zeytinlikler turizm imarına açıldı! Gerekçe artan turizm talebi
11 Haziran 2022 - 13:35
Reklam
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla'nın Bodrum ilçesi Gündoğan Mahallesi'nde bulunan ve 3. derece doğal sit alanı koruması altında olan iki ayrı alan için Ekoturizm/kırsal turizm amaçlı plan değişikliği yaparak 2 Haziran günü itirazlar için askıya çıkardı.

472 ada 69,70 ve 80 numaralı parsellerden oluşan 28 bin 940 metrekarelik alan için yapılan plan değişikliğinin açıklama raporunda yer alan bilgilere göre arazi, Çevre Düzeni Planı'nda Orman Alanı, Doğal Sit Alanı ve Önemli Doğa Alanı olarak belirlenmiş durumda. 2011 yılında 3.derece doğal sit alanı ilan edilen planlama alanının tapusu 2013 yılında En Zengin Türkler listesine giren, Türkmenistan'da yaptığı projelerle tanınan ünlü iş insanı, Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca'nın sahibi olduğu Erci Tarım Turizm ve Hayvancılık Ürünleri Anonim Şirketi adına kayıtlı. 


Bugüne kadar imar planı bulunmayan ve imara kapalı olan Bakanlığın yaptığı planlar ile sit koruması altında olan ve tapu kaydına göre de zeytinlik olan Tabanca'ya ait parseller her geçen gün artış gösteren turizm talepleri karşısında yeni konaklama ve turizm alanları ihtiyaçlarını karşılamak, doğal ve kırsal doku ile iç içe uyumlu olması amacıyla Ekoturizm/kırsal turizm tesis alanı olarak planlandı. Bu alanda konaklama tesisi, restoran, sosyal tesis, konser ve performans alanları, havuz ve çardak yapılabilecek.


Bakanlık diğer planı ise mülkiyeti yine Erci Tarım Turizm ve Hayvancılık Ürünleri Anonim Şirketi'ne ait 14 bin 375 metrekarelik 76 numaralı parsel için yaparken bu arazi de 3. derece doğal sit alanı ve zeytinlik. Aynı gerekçelerde bu parsele de aynı turizm fonksiyonu verildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum