Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Alevler oteline sıçramıştı! Yangınların turizmi etkilemeyeceğini söyledi

Marmaris'te 29 Temmuz günü öğle saatlerinde başlayan ve halen devam eden yangının etkisiyle yeşille dolu ormanlar küle dönerken ORKA Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğlulları açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Alevler oteline sıçramıştı! Yangınların turizmi etkilemeyeceğini söyledi
01 Ağustos 2021 - 12:13
Reklam
Marmaris'te 29 Temmuz günü öğle saatlerinde başlayan, halen devam eden orman yangını ciğerlerimizi dağlıyor. Yangının etkisiyle yeşille dolu ormanlar küle dönerken, yerleşim yerleri ve oteller tedbiren boşaltılıyor.

Turizmin en hareketli olduğu dönemde yaşanan yangın ister istemez turistleri de etkilerken orman yangınıyla mücadele eden Marmaris'te yangının turizme etkisini ORKA Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları yangınlar devam ederken anlattı.


Yangının ilk gün başladığı noktanın kendilerine uzak olduğunu, yangının otellerine kadar gelebileceği akıllarına bile getirmediklerini anlatan Torunoğlulları öğlen saat 3 civarında denizden otelin üst kısımlarının yanmaya başladığını gördüklerini itfaiye, OGM ekipleri, helikopterler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı ekiplerin hummalı bir çalışma yürüttüğünü anlattı.


Otelde yangının ilk gününde 1100 tane müşteri olduğuna dikkat çeken Torunoğulları yangına karşı aldıkları tedbirleri şu şekilde anlattı:


''Otel olarak su depolarımız çok büyük, boru sistemlerimiz gelişmiş. Ayrıca otel açılmadan ve acil durumlarda nasıl hareket edeceğimize dair kış döneminde personelimize yangın eğitimi aldırıyoruz. Eğitimlerde kozalağın yandığı zaman yangını nasıl yayabileceğinden, tehlikeli olabileceğinden bahsetmişlerdi. Bunu hatırlayarak otelin etrafındaki ağaçları ve toprakları durmadan ıslattık.''

Yangınlar yerleşim yerine yaklaştıkça oteli tahliye etmek için tedbirler aldıklarını ve planlamalar yaptıklarını söyleyen Torunoğulları şöyle devam etti:

''Bir karar aldık. Yangın belirli bir noktaya kadar inerse oteli tahliye edecektik. Ateş bizim beklediğimiz noktaya gelmeyince tahliye yapmadık. Yabancı müşterilerimizde herhangi bir panik yaşanmadı ancak yerli müşterilerimiz otelimizi terk etti. Ben yangının turizmi pek etkileyeceğini düşünmüyorum. Tabi ki moralimiz bozuk, bu bozukluk olacak. Ama Marmaris'teki yeşillik, deniz hangi ülkede var? Bu güzellik kayboluyor.''

Sosyal medyada devletin yangın söndürme çalışmalarında yetersiz kaldığıyla ilgili yapılan paylaşımlara da değinen ve sadece tek noktada yangın çıksaydı 3-5 saatte söndürür çeker giderdik ifadelerini kullanan Torunoğlulları şöyle devam etti:

''Ama bir noktada değil, Türkiye'nin birçok şehrinde farklı noktalarda yangın çıktı. Bu kadar çok yangını söndürmek çokta kolay değil. Ben olayların içerisinde olmasaydım, bende öyle düşünürdüm. Ama ben olayın içinde birebir olayı yaşadığım için devletin yetersiz kaldığını düşünmüyorum.''  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum