Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turist totosu oynuyoruz demişti! Alman turist sayısı öngörüsünü açıkladı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bakanı Firuz Bağlıkaya Alman emeklilerin kış aylarında Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkelerde tatil yapmaları yönündeki açıklamalar üzerine değerlendirmelerde bulundu.

  • Reklam
Turist totosu oynuyoruz demişti! Alman turist sayısı öngörüsünü açıkladı
15 Mayıs 2022 - 02:06
Reklam
Alman Bağımsız Serbest Seyahat Acenteleri Birliği'nin (VUSR), Alman emeklilerin kış aylarında Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkelerde tatil yapmaları yönündeki açıklamaları hakkında yaptığı değerlendirmede başta Avrupa ülkeleri olmak üzere farklı ülkelerden orta yaş ve üzeri turistin Türkiye'deki destinasyonları tercih ettiğini söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, VUSR'ın tatil satışlarının Alman devleti tarafından sübvanse edilmesi talebinin yeni bir gelişme olduğunu belirtti.

Böyle olması durumunda orta yaş üzeri kesimin tatil ve seyahat hareketlerinin hızlanacağını söyleyen ve daha çok emekli ve orta yaşlı kesimin tercih ettiği turizm olarak bilinen 3. Yaş Turizmi ile ilgili bilgi veren Bağlıkaya yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Almanya orta yaş üzeri kesimin tatil ve seyahat hareketleri konusunda önemli bir turizm segmenti konumunda. Almanya, yaşlı ve emekli sayısının yüksek olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda ve Alman Emeklilik Sigorta Birimi verilerine göre Almanya'da emeklilik maaşı alan kişilerin sayısı 26 milyona yaklaşıyor. Türkiye'ye gelen ziyaretçilerin kalış sürelerinin 90 gün ile sınırlandırılması yerine belirli yaş üzerindeki misafirlerin 6 aya kadar kalabilmesine olanak sağlayacak düzenleme yapılması gerekli. 2019'a kadar 5 milyon ziyaretçi bandına ulaştığımız Almanya'da Akdeniz çanağında Almanların tercih ettikleri üç önemli destinasyon biriyiz. 2020'de 1,1 milyon ziyaretçi ağırladığımız Almanya'dan 2021'de konuk ettiğimiz kişi sayısı 3 milyonun üzerine çıktı. 2022 yılının Ocak-Mart aylarını kapsayan ilk çeyreğinde ise Almanya'dan ülkemize gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 220 civarında bir artışla 418 bini aştı.''


Alman seyahat acentaları ile görüşmelerde yaz sezonu rezervasyonlarında Türkiye'ye yönelik talepte hissedilir bir artışın olduğunu, Alman tur operatörlerinin Türkiye'ye olan uçak koltuk kapasitelerini artırmaya başlamalarının da bir diğer gösterge olduğunu vurgulayan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya pandemi döneminde Türkiye'nin ve turizm sektörünün iyi bir sınav vermiş olmasının da Almanya'da elimizi güçlendiren bir diğer unsur olduğunu, bu pazarında da bu yıl ziyaretçi sayısının 2019'daki 5 milyon seviyesini aşacağını öngördüklerini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum