Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Alman turistin yurt dışı tatili riske girdi!

Covid-19'un çok daha kolay bulaşan Delta varyantının yayılmasına ilişkin endişeler, Alman seyahat sektöründe ve tüketiciler arasında yurt dışında tatil beklentilerine ilişkin belirsizliği artırmaya başladı.

  • Reklam
Alman turistin yurt dışı tatili riske girdi!
30 Haziran 2021 - 13:24
Reklam
İlk kez Ekim 2020'de Hindistan'da tespit edilen Delta varyantı Avrupa'da en yaygın virüs haline gelmesi nedeniyle endişe yaratıyor.

Almanya’da okulların tatile girmesi ile yaz tatili dönemi başlarken, Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) ülkenin seyahat uyarılarını kaldırma kararı sonrasında Haziran ayının ikinci haftasından itibaren kısa vadeli rezervasyonların hem Yunanistan hem de Türkiye için belirgin şekilde arttığını açıkladı.


Bununla birlikte şimdiye kadar yaz ayları için satışların kriz öncesi seviyenin sadece yüzde 25'ini denk geldiğini belirten turizm sektör temsilcileri çok sayıda Alman vatandaşının Covid-19'un Delta varyantının gündemde olmasının etkisiyle seyahat konusunda tedirgin ve kararsız kaldığını ifade ediyor.


Bazı Alman siyasetçiler ve medya temsilcileri yaz tatili sonrası Covid Delta varyantı vakalarının büyük oranda yükseleceğini savunurken, Almanya'ya dönen tatilcilerin ülkeye giriş koşullarıyla ilgili tartışmalar da artmaya başladı.


Almanya’nın Delta varyantının hızla yayıldığı Portekiz’i yeniden yüksek risk bölgesi ilan etmesi ve bu ülkede bulunan Alman turistleri Portekiz’i terk etmeye çağırması, Almanya’da seyahat konusunda tedirginliği ve kararsızlığı iyice artırdı.

Almanya'da tatilden dönenlere negatif koronavirüs testi ile karantinadan muaf olma imkanı verilmesi gerektiğini savunan DRV Başkanı Norbert Fiebig konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Sektör başından beri artan Covid-19 testlerine aktif olarak dahil oldu ve gerekli altyapıyı kurarak testlerin yapılmasına güçlü bir destek verdi. Testler etkili ve başarılı bir konsept oldu. Siyasiler arasında seyahat kısıtlamalarına ilişkin tartışmalar sektörde belirsizlikleri artırıyor. Ekonominin ve özellikle seyahat endüstrisinin her alanda öngörülebilirliğe ihtiyacı var. Burada siyaset güvenilir kalmazsa, turizm girişimcilerin yeni yeni oluşan güveni tekrar sarsılacak.''

Almanya'da 27 turizm sektör temsilcisini bir araya getiren Turizm Çeşitliliği için İttifak (ATV) da İspanya, Yunanistan veya Türkiye gibi önemli seyahat ülkelerinin dönüşten sonra 14 günlük karantina zorunluluğu ile virüs varyantı bölgesi ilan edilmesi durumunda, bunun bir felaket olacağı konusunda Alman federal hükümetini uyardı.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum