Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Almanya'dan flaş vize kararı! Başvurular açıldı

Koronavirüs salgını başladıktan sonra geçen yıl ilkbahardan beri vize randevusu vermeyi durduran ve Türklere kapıyı kapatan Almanya, vize randevusu vermeye başlıyor.

  • Reklam
Almanya'dan flaş vize kararı! Başvurular açıldı
24 Haziran 2021 - 11:45
Reklam
Alman vizesi almak için tek şart, AB İlaç Kurumu EMA'nın onayladığı aşılardan olmak.

Çin ve Rus aşısı yaptıranlar, acil bir durum yoksa ve belirlenen istisnalara uymuyorsa vize başvurusunda bulunamayacak. Bu aşılar onay alırsa, o zaman onlar da vizeye başvurabilecek.


Bununla birlikte Ankara'nın devreye girmesi sonucunda Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaportlara getirilen kısıtlamalar da kaldırılırken bunlar yine üç aylık süreyle vizesiz seyahat hakkından yararlanabilecek. Almanya'nın bu kararını AB'nin diğer ülkelerinin de izlemesi bekleniyor.


Alman vizesi randevusuna üç şarttan birini tamamlayanlar başvurabiliyor. İlk olarak, aşı olmayan ama belirtilen 7 istisnai durumdan birine uyanlar. Yani, birinci derece akrabalarının, ölüm, evlilik, doğum, aile birleşimi, yurt dışında fabrika kurulumu, uluslararası nakliyat, fuarlarda stand açma ile acil sağlık hizmeti nedeniyle gitmesi gerekenler acil durum nedeniyle vizeye başvurabilecek. Bu istisnai vize durumu 30 Eylül'de değerlendirilecek. Aşılar tanınırsa ve herkes aşılanırsa bu sorun da bitecek.


Almanya'nın aldığı karar sonrasında İsviçre de hem Türkiye vizesi kısıtlamalarını kaldırdı, hem de ABD ve diğer birçok ülkeden seyahate izin vermeye başladı. İsviçre'nin riskli ülkeler listesinde Kanada, İngiltere ve Hindistan'ın yanı sıra İsveç ile çeşitli Afrika, Asya ülkeleri bulunuyor.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum