Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'ye akın akın turist gönderen Rusya koronavirüste kabusu yaşıyor!

Geçtiğimiz hafta uçuşları yeniden başlatan ve Türkiye'ye akın akın turist gönderen Rusya’da koronavirüs kabusu yaşanıyor.

  • Reklam
Türkiye'ye akın akın turist gönderen Rusya koronavirüste kabusu yaşıyor!
26 Haziran 2021 - 21:58
Reklam
Türkiye ile Rusya arasındaki uçuş yasaklarının kalkması sonrasında Rusya’da ortaya çıkan Delta varyantına rağmen Türkiye’nin Rus turistleri kabul etmesi birçok riski de beraberinde getiriyor.

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya’da koronavirüs salgınında günlük vaka sayısındaki keskin artış devam ederken, geçtiğimiz 21 Ocak'tan bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi.


Rusya koronavirüsle mücadele merkezi tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 21 bin 665 yeni vaka tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 5 milyon 430 bin 753'e ulaştığı kaydedilirken son 24 saatte 619 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği Rusy'da 24 Aralık'tan bu yana görülen en yüksek günlük can kaybı kayıtlara geçti. Son verilerle birlikte salgının başlangıcından bu yana Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 132 bin 683'e çıktı.


Rusya’da en çok vaka başkent Moskova’da görülürken, son 24 saatte 8 bin 457 yeni vaka kaydedilmesi ile kentteki toplam vaka sayısı 1 milyon 332 bin 214'e yükseldi. Moskova’dan sonra en çok vakanın görüldüğü St. Petersburg kentinde de günlük vaka sayısı bin 247 olarak açıklandı. Bununla birlikte Fransa, Covid-19 salgınının aktif şekilde yayıldığı ve virüs mutasyonlarının endişe verici olduğunu öne sürerek Rusya, Namibya ve Seyşeller’e seyahat kısıtlaması uygulanıp kırmızı listeye aldı.


Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Türkiye'yle uçuşların yeniden başlatılacağının duyurulmasının ardından Türk sahillerine yönelik turlarda beklentilerin çok üzerinde bir talep patlaması yaşandığını açıklamıştı.

Rus turist, geçen yıl 10 Ağustos’ta Türkiye’ye ayak basmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında en çok ziyaretçi gönderen ülke sıralamasında Rusya yüzde 16.72 pay ve 2 milyon 128 bin 758 kişi ile ilk sırada yer aldı. Türkiye’nin turizmde yeni bir rekor yılı 2019’da ise Türkiye’ye en çok gelen yabancılar sıralamasında Rusya 7 milyon 17 bin 657 ziyaretçi sayısı ile birinci sırada bulunuyordu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum