Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turist akını bir sektöre daha umut oldu

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'da ortaya çıkan Delta varyantlı virüs sonrasında bir çok ülke Rusya'yı kırmızı listeye alarak seyahat kısıtlaması uygularken Türkiye'ye akın akın gelmeye başlayan Rus turist turizmcilerle birlikte bir çok sektöre de umut oldu.

  • Reklam
Turist akını bir sektöre daha umut oldu
24 Haziran 2021 - 10:50
Reklam
Özellikle yazlık bölgelerde önemli turizm gelirinden olan perakende sektörü Rusların gelişiyle ve pazar günü yasaklarının da kalkmasıyla çifte sevinç yaşıyor.

Perakendeciler olarak turizmin hareketlenmesinden ve Rus turistlerin gelmesinden çok mutlu olduklarını söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel Rusların ve diğer ülkelerden turistlerin gelmesinin hem turizme hem de perakendeye hareket katacağını belirtti.


Yazlık bölgelerdeki ciroların artacağını söyleyen, şu anda yazlık beldelerde alışverişi yerli turistin hareketlendirdiğini, yabancı turistle bunun artacağını tahmin ettiğini ve pandemi öncesindeki rakamlara ulaşmak istediklerini belirten BMD Başkanı Öncel şöyle konuştu:


''Bize harcama yapan turist lazım. Pandemi öncesinde Türkiye’ye gelen turistlerde kişi başına ortalama harcama 850 dolardı. Yine bu rakamları yakalamak istiyoruz. En çok Ortadoğulular harcama yapıyor. Rusların da perakende harcamaları yüksek. Vaka sayılarının düşmesi ve aşılamanın daha da artmasıyla Avrupalı turistlerin de gelmesini heyecanla bekliyoruz.''


Yazlık destinasyonlarda artık perakende ve turizm sektörlerinin içiçe geçmeye başladığını, turist sayısının sektör için çok önemli olduğunu kaydeden Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Başkanı Serhan Tınastepe ise şunları söyledi:

''Artık tatil, deniz, kum ve güneşin ötesine geçti. Alışveriş ve gastronomi çok önemli hale geldi. Türkiye’de alışverişe, yabancı turistin önemli katkısı var. Antalya, İstanbul Nişantaşı ve bazı AVM’leri turistsiz düşünemeyiz. AVM’ler ve markalar yaz cirolarının yarısını turistten yapar. Ancak pandemide kapıların kapanmasıyla kaynaklar kurudu. Aşılamanın artması ve çevre ülkelerin izolasyonu kaldırması turist akınını başlatacak. Rus turistler perakende sektörü için çok önemli. Aşılamanın artmasıyla diğer ülkelerin de kervana katılmasını, Avrupa’nın da açılmasını bekliyoruz. Alışverişe etkisi konusunda bir şey demek için erken ama tam kapasiteye ulaşınca turistlerin ciddi etkisini göreceğiz.''

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş da AVM’lerin pazar günü açılması ve turist kafilelerinin gelmeye başlamasının sektör için sevindirici olduğunu, turistlerin gelmeye başlamasının da Ege, Akdeniz ve İstanbul’u hareketlendireceğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum