Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Almanya'nın kararı turizmcileri sevindirdi! 20 milyon kişinin seyahatinin önü açıldı

Almanya yıl boyunca uyguladığı ve özellikle aşısız insanların seyahatini kısıtlayan yüksek riskli ülke uygulaması 3 Mart itibarıyla sonlandı.

  • Reklam
Almanya'nın kararı turizmcileri sevindirdi! 20 milyon kişinin seyahatinin önü açıldı
07 Mart 2022 - 07:01
Reklam
Almanya'nın alduğı bu kararla, aşısız olanların sadece PCR testi yaptırarak istedikleri ülkeye seyahat edebilecek

Daha önceki uygulamanın özellikle çocuklu aileler tarafından şiddetle eleştirildiğini anlatan ve bu karara göre yüksek riskli ülkelerden dönen ve aşı olmamış tatilcilerin 5 günlük karantinaya girmek zorunda olduğunu belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Yaz aylarından beri yaklaşık 100 ülke yüksek rizikolu statüsünde tutuluyor. Böylelikle aşı olamamış veya olmak istemeyenlere seyahat imkanı engelleniyordu. Bununla beraber çocuklarının aşı sırası gelmediğinden çocuklu ailelerin tatil yapma imkanı ortadan kalkıyordu. Almanya’nın bu kararı aşısızlara koyduğu izole kararlarını tedbiri elden bırakmamak şartıyla yumuşattı. John Hopkins Üniversitesi verilerine göre, bugüne kadar Alman halkının yüzde 75’i aşılandı. Aşılanmayan kesim sırası gelmeyen çocuklar ve aşı karşıtları. Mart ayı itibarıyla korona yasaklarını gevşeteceğini belirten Almanya, ilk adımı attı ve riskli saydığı ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 62 ülkeyi risksiz sınıfına aldı.''


Alınan kararla birlikte yaklaşık 20 milyon aşısız Alman vatandaşının seyahatinin yaptıracakları PCR test ile mümkün kılındığını belirten Yavuz önemli bir kesimi çocuklardan oluşan aşısızların böylelikle istedikleri ülkeye seyahat etme hakkına kavuştuğunu belireterek şöyle devam etti:


''Almanya’da çocuklu ailelerin dünya genelinde ilk tercihi Antalya. Yaz aylarında Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 30’unu çocuklar oluşturuyor. 2020 ve 2021 yılında karantina yaptırımından dolayı aşısız çocukları ile Antalya’ya gelemeyen ailelerin, bu kararla birlikte seyahat hesapları yeniden şekillenmeye başladı. Aileler, tatillerini genellikle çocuklarının en mutlu olacağı şekilde planlıyor. Antalya neredeyse rakipsiz. Bununla birlikte tatilde çocukların hayatını kolaylaştıran her şey dahil sistemi, Antalya’da diğer ülkelerdekinden farklı olarak çocuk odaklı uygulanıyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum