Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Antalya krizlere dayanaklı diyerek hedefledikleri turist sayısını açıkladı

ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Antalya ekonomisinin 2021 yılı değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin 2022 yılının beklentileri ve piyasa anketi sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Antalya krizlere dayanaklı diyerek hedefledikleri turist sayısını açıkladı
15 Şubat 2022 - 13:28
Reklam
Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime değinen ATSO Başkanı Çetin kent olarak 4 milyon Rusya 1 milyon Ukrayna’dan olmak üzere toplam iki ülkeden 5 milyon turist aldıklarını en çok sevindikleri konunun ise İngiltere’nin karantinayı kaldırması olduğunu söyledi Diğer ülkelerin de bunu karantinayı kaldırması durumunda turizmde fazla sıkıntı yaşamayacaklarını kaydeden ATSO Başkanı Çetin piyasa anketindeki beklentileri son aylardaki dalgalanmaların etkilediğini söyledi.

2021 yılının 2020’ye göre daha iyi olması gerekiyorken, son aylardaki durum nedeniyle satış hacmi değişimi ve beklentilerle ilgili cevapların olumsuz yönde olduğunu gördüklerine değinen Çetin şunları söyledi:


''Turizmde 2019’un yüzde 60’ı düzeyinde kalsak da 2020’ye göre bir toparlanma oldu. Veriler de bunu gösteriyor fakat maalesef başta döviz artışı, enflasyon, maliyet artışları ve piyasada durgunluğun baş göstermesi değerlendirmeleri ve beklentileri olumsuz etkiledi. Yani anketimiz daha çok son 3-4 aydaki durumu yansıtmaktadır. Bunun dışında küçük işletmelerin yapısal sorunlarını da unutmayalım. Antalya’ya 9 milyon turist gelse de kent merkezine gelen turist sayısı çok yetersiz kalmıştır. Ayrıca küçük işletmelerin bir taraftan zincir işletmeler, diğer taraftan e-ticaret arasında sıkıştıklarını da hep söylüyorum.''


Antalya’nın pandemiye rağmen 2021 yılında iyi bir dönem geçirdiğinin altını çizen, turizmde Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının Rusya ve Ukrayna pazarlarının etkisi ile yüzde 94 artarken, Antalya’da ise yüzde 164’lük bir artış sağlandığını belirten Çetin Antalya’nın krizlere dayanıklı bir kent olduğunun altını çizerek şunları söyledi:


''Her zaman diyorum ki Antalya doğal ve tarihi zenginliğiyle, turizm sayesinde ayrıcalıklı bir ildir. Antalya’da yaşamayı, çalışmayı, ticaret yapmayı bir ayrıcalık gibi göreceğiz. Hep birlikte en iyisini yapmaya çalışacağız. Ülkenin de bizim de ümidimiz turizmin iyi olmasıdır. Antalya 2021’de turizmde Türkiye genelinden ve rakiplerinden daha iyi bir performans gösterdi bu yıl çok daha iyisini yapmak zorundayız yapabiliriz. Ümit ediyorum ki Ukrayna’da savaş olmaz ve bu yıl turizmde 2019 rakamlarını yakalarız.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum