Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ağaoğlu Turizm Kenti projesine bilirkişiden şok rapor!

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Muğla Milas’ta bulunan ulusal öneme haiz sulak alan niteliğindeki Bargilya Tuzla Sulak Alanı sınırında binlerce konut, otel ve golf sahalarını içeren Ağaoğlu Turizm Kenti projesi hakkında bilirkişi raporu oluşturuldu. 

  • Reklam
Ağaoğlu Turizm Kenti projesine bilirkişiden şok rapor!
07 Mart 2022 - 04:11
Reklam
Muğla’nın Milas ilçesinde koruma altındaki Bargilya Tuzla Sulak Alanı sınırına Ağaoğlu ile Net Holding ortaklığında kurulması planlanan ve içerisinde binlerce konut, oteller ve golf sahalarından oluşan on binlerce kişinin yaşaması planlanan Turizm Kenti projesi bilirkişi heyetinden geçer not alamadı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2 Haziran 2021 tarihinde Bargilya Tuzlası etkilenme alanı ve tampon bölgesine yapılması planlanan Ağaoğlu Turizm Kenti projesi hakkında ÇED olumlu kararı verilmiş, Muğla Çevre ve Ekoloji Politikaları Derneği ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Muğla İl Koordinasyon Kurulu kararın iptali için dava açmıştı.


Dava kapsamında 27 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirilen keşif ve bilirkişi incelemesi hakkındaki rapor, Muğla 2. İdare Mahkemesi’ne sunuldu.


Arkeolojik Sit ve Doğal Sit alanı niteliğinde olan Bargilya Tuzla Sulak Alanı’nın koruma ve tampon bölgeleri içinde kalan konut ve golf sahası projesinin iptali için açılan dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda projenin ekolojik dengeyi geri dönüşü olmayacak biçimde bozacağı belirtilirken projenin faaliyete geçmesiyle tüm canlıların varlık ve gelişmelerini sürdürebilmeleri için gerekli olan ekolojik dengenin bozulacağı belirtildi.


Bilirkişi raporunda ayrıca Ağaoğlu Turizm Kenti projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının uygun olmadığı da belirtildi. Ağaoğlu Turizm Kenti projesinin, 445,4 hektarlık bir alanda inşa edilmesi planlanıyor.

Proje sahasının 24 hektarlık kısmı Bargilya Tuzlası’nın ekolojik etkilenme bölgesi içinde kalıyor. Turizm Kenti projesinin 335,6 hektarlık kısmıysa, tampon bölge içinde. Yani proje sahasının yüzde 80’i, resmen Bargilya Tuzlası’nın etki alanını oluşturan arazilerde yer alıyor.

Bilirkişi raporu hakkındaki taleplerin değerlendirilmesinin ardından, Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin Turizm Kenti projesi hakkındaki kararı bekleniyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum