Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Amansız rekabet başladı! Türkiye'nin rakipleri gözünü Rus turiste dikti

Turizm pastasının yarısının koronavirüs nedeniyle kaybolması sonrasında diğer yarısı için ülkeler arasında amansız rekabet başladı.

  • Reklam
Amansız rekabet başladı! Türkiye'nin rakipleri gözünü Rus turiste dikti
15 Şubat 2021 - 10:34
Reklam
Türkiye'nin turizmde rakip destinasyonları olan Mısır, Dubai, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İspanya gözünü Rus turiste dikti.

Turizm sektöründe son günlerde ülkelerin baş döndürücü ve takibi artık imkansız hale gelen görüşme trafiği yaşadığına dikkati çeken turizm sektör temsilcileri, turizm sezonu için amansız savaşın başladığını söyledi.


Öngörülere göre 2021 yılında dünya genelinde 1 milyar insanın seyahatinin tahmin edildiğini belirten sektör temsilcileri, 2021'de gerçekleşeceği öngörülen turistik seyahatin 500 milyonunun yüksek ihtimal Avrupa'dan olacağını belirtti. 

Avrupa'daki turizm savaşlarının dünyanın diğer bölgelerine göre daha hızlı ve hareketli olduğunu, Türkiye'nin iki ana destinasyonu Rusya ve doğu bloku ülkeleri ile Avrupa olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri 2020 yılında Rus pazarına dair endişelerinin olmamasının yanında 2021 yılı için kartların yeniden dağıtıldığını ve durumun bu saatten sonra farklı olduğunu söyledi.

Avrupa ülkelerindeki seyahat kısıtlamaları ve seyahat edebilecek kısıtlı potansiyelden ümidini kesen ülkelerin, gözünü koronavirüs salgını döneminde de tatilini kesintisiz sürdüren Rus turiste diktiğini kaydeden sektör temsilcileri salgın boyunca Ruslara kapılarını kapayan Mısır, Dubai, Güney Kıbrıs, Yunanistan'ın bu sene yasakları gevşeterek ilkbahar ve yaz döneminde otel ve uçaklarını Ruslarla doldurmayı düşündüklerini belirtti.

İspanya'nın bile Rus turiste göz kırptığını kaydeden turizmciler her ne kadar Rus pazarında Türk kökenli operatörler olsa ve Ruslar Antalya'ya aşık olsalar da uzaklık, hizmet ve fiyat konusunda Türkiye avantajlı olsa da sert rekabet ortamında Rus misafir kapasitesinin azalabileceğine vurgu yaptılar.

Başta Rus pazarı olmak üzere tüm destinasyonlarda sert rekabetin Mart ayına doğru hızlanacağını dile getiren sektör temsilcileri şu uyarılarda bulundu:

''Turizmin, koronavirüs tehdidinden arınmış, güvenli bir şekilde sürmesini sağlamak için arayışlar, öneriler giderek artacaktır. Biz, turistik olarak gereken hemen her şeyi yaptık ve diğerlerine göre daha hızlı hareket edip eyleme geçebiliyoruz. İkili, üçlü, görüşmeleri özellikle Avrupa ülkeleriyle başlatmalı, AB yakın olmamamızdan kaynaklanan dezavantajı devre dışı bırakmalıyız. Geçen yıl bu tarz hamlelerimiz neticesinde olumlu sonuçlar elde etmiş ve turizmi ayakta tutabilmiştik.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum