Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Anlaşma sağlandı! Türkiye aşı sertifikası uygulamasına geçiyor

Yapılan açıklamaya göre Türkiye ile sertifikaların karşılıklı tanınması ve karantinasız seyahatlerin başlatılması kararı alındı.

  • Reklam
Anlaşma sağlandı! Türkiye aşı sertifikası uygulamasına geçiyor
11 Mayıs 2021 - 00:07
Reklam
Anlaşmaya göre PCR testi ve karantina zorunluluğunun olmadığı yeni seyahat döneminin 11 Mayıs tarihinden itibaren başlayacağı bildirildi.

Türkiye ve Macaristan arasında aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması ve karantinasız seyahatlerin başlatılması kararına ilişkin açıklama Macaristan Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinden yayınlanan açıklama ile duyuruldu.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile geçtiğimiz gün telefonla görüşmüş, karşılıklı seyahat kısıtlamalarının kaldırılması maksadıyla aşı sertifikalarının tanınması hususunda ülkelerin Sağlık Bakanlıkları koordinesinde ortak düzenlemeler yapılmasına ilişkin anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.


Macaristan Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinden yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


''11 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, Schengen vizesi alan veya halihazırda geçerli bir Schengen vizesine sahip olan, yetkili Türk makamları tarafından verilmiş bir Covid-19 aşılama sertifikasına sahip olan Türk vatandaşları veya Türkiye’de yasal olarak ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, PCR testi ve karantina olmadan Macaristan’a girebileceklerini bildirmek isteriz.''

Bu şartın başka Schengen ülkesine giriş yapmak için değil, sadece Macaristan sınırlarının içinde uygulanacağının belirtildiği açıklamanın devamında şöyle denildi:

''Vize alabilmek için önceden satın alınmış uçak bileti ve önceden ödenmiş onaylanmış konaklama belgesi şarttır. Ayrıca, yetkili Macar makamları tarafından verilen Covid-19 aşılama sertifikasına sahip olanlar, PCR testi ve karantina zorunluluğu olmadan Türkiye’ye giriş yapabildiklerini, ve Macaristan’a döndükten sonra sınır geçişindeki tıbbi muayene Covid-19 hastalığının semptomlarını göstermedikleri sürece karantina zorunluklarını olmayacağını, pandemi döneminde Türkiye ve Macaristan’a giriş koşulları değişmediğini bildirmek isteriz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum