Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Antalya'ya gelen uçak ve turist sayısında rekor artış

Turizmin başkenti Antalya’da turizm sezonunun başlamasıyla birlikte kente gelen turist sayısında artış yaşanmaya başladı.

  • Reklam
Antalya'ya gelen uçak ve turist sayısında rekor artış
08 Haziran 2021 - 15:32
Reklam
Özellikle Türkiye’nin aşılamada 31 milyon kişiyi geçmesi, Antalya’nın da 1 milyon rakamının üzerinde oluşu, bir yandan da vaka sayılarındaki belirgin düşüşünün turizmi yaz sezonunda hareketlendireceği ön görülüyor.

Turizm sezonuyla birlikte kente gelen turist sayılarında ciddi artışlar yaşanmaya başladığını aktaran Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Mayıs ayında o dönemin yüzde 60’ını Ukraynalı turistlerimiz oluşturuyor. Diğer taraftan yüzde 10 Alman turist mevcuttu. Yine yüzde 10 diğer Baltık ülkeleri oluşturuyordu ve irili ufaklı diğer ülkelerden bir desteğimiz söz konusu. Haziran’la birlikte tabii Avrupa’daki önlemlerle ve Türkiye’deki vaka sayılarının düşmesiyle çok ciddi bir dönüşüm yaşanıyor şu anda. Mayıs ayında yüzde 60 olan Ukraynalı turist haziran ayıyla yüzde 50’lere düşmeye başladı. Diğer ülkelerin yükselişi söz konusu. Şu anda geçtiğimiz cuma, cumartesi ve pazar günlerine baktığımızda Almanlarda ciddi bir yükselme söz konusu. Onların Pazar payı Mayıs ayında yüzde 10 iken şu anda yüzde 15’lere çıkmak üzere. Dolayısıyla ülkemizdeki aşının yaygınlaşması ve buna bağlı olarak vaka sayılarının düşmesi, Avrupa’da bunun direkt reaksiyon bu şekilde yansıyor.''


Geçtiğimiz haftanın 3 gününde Antalya'ya yaklaşık 48 bin yolcu girişinin olduğunu son 3 güne bakıldığında 50 binin üzerine çıkıldığını söyleyen Varol her hafta belli bir artışın olduğunu, Türkiye’deki vaka sayılarının düşmesi ve aşının sisteme dahil olmasıyla birlikte Avrupa’nın tutumunun değiştiğini ve Almanya’dan, Polonya ve İsviçre’den ciddi bir talep oluştuğunu söyledi.


Vaka sayılarının düşüşüyle Rusya’daki yetkililerin de reaksiyon göstereceğini düşündüklerini belirten Varol ayrıca birkaç hafta önce 50-60 uçak gelişi oluyorken, şuanda dış hatlardan 100 uçak gelişi olduğunu söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum