Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Serdar Karcılıoğlu: ''Sayı saymayı bilmiyorlar, 25 milyon turist hayal''

Turizm sektöründe Avrupa'da ve ana pazarlarda yaşanan belirsizlikler sürerken umudunu yerli turiste bağlayan sektörde 1 Haziran sonrası sezon için hazırlıklar devam ediyor.

  • Reklam
Serdar Karcılıoğlu: ''Sayı saymayı bilmiyorlar, 25 milyon turist hayal''
30 Mayıs 2021 - 11:21
Reklam
İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeye aldığını, Rusya pazarının belirsizliğini hala korumaya devam ettiğini belirten Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu sezona ilişkin açıklamalara bulundu.

Birileri tarafından hala 25 milyon turistin geleceğinden bahsedilmesini hayal olarak değerlendiren Karcılıoğlu şu açıklamalarda bulundu:


''Sayı saymayı bilmiyorlar. Gerçek böyle değil. Sadece 2-3 aylık bir turizm sezonu yaşayacağız. Böyle giderse turistik tesislerimizi Arap fonlarına kaptırırız. Yerli turist yine turizmin lokomotifi olur. Yabancı turist sayısı oldukça düşük olacak. Mayıs ayının sonuna gelmişiz, herhangi bir rezervasyon yok hiçbir tesiste.''


Türkiye'nin turizmde rakiplerinden biri olan Yunanistan'ın bundan 6 ay önce başlayan bir oyununu sürdürdüğüne ve sonuç olarak başarılı da olduğunu belirten BOYD Başkanı Karcılıoğlu şöyle devam etti:


''En son olarak Avrupa Birliği aşı pasaportu, aşı karnesi olayını gündeme getirdi. Bunun anlamı şu dünya turizm hareketlerinin veya operasyonunun 4'te 3'ünü Covid-19 yedi bitirdi zaten. Geri kalan 4'te 1'ini bizi en büyük rakip olarak gören İspanya, İtalya ve Yunanistan kendi aralarında paylaşma adına böyle bir organizasyonun içine girdiler ve İngiltere'yi de yanlarına aldılar. Dolayısıyla çevremizde tüm bu olaylar oluşurken tek beklentimiz Ruslardandı orda da belirsizlik hala devam ediyor. Rusya'dan siyasi bir karar neticesinde rezervasyonlar durdu Bodrum genelinde konuşacak olursak, küçük otellerimiz ve esnafımız bu 3 aylık süreçte biraz olsun yaralarını sarma imkanı elde edecekler. Ama büyük otellerimiz çok fazla bir şey beklememeliler.''

Turizm sektöründe 30-35 yıllık kazanımların genç ve kaliteli yatakların Arap fonlarının otelleri haline dönüşeceğine dikkat çeken Karcılıoğlu bu gerçeklerin bilinerek cesurca konuşulması gerektiğini söyledi. Karcılıoğlu ayrıca bazı STK Başkanları ve sektör temsilcileri tarafından sektöre ümit ve umut pompalamanın zaten büyük psikolojik sorunlar içinde olan sektör için çok büyük zarar olduğunu, hatta ihanet olduğunu söyledi.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum