Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Recep Yavuz: ''Turist sayısında elmayla armudu birbirine karıştırmamak lazım''

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, turizm açısından salgın nedeniyle her an her şeyin çok hızlı değişebildiğine dikkati çekti.

  • Reklam
Recep Yavuz: ''Turist sayısında elmayla armudu birbirine karıştırmamak lazım''
02 Haziran 2021 - 15:19
Reklam
Anlık radikal değişiklikler nedeniyle sezona yönelik öngörüde bulunmanın çok zorlaştığını belirten ve 1,5 aydır Rusya’dan tek bir charter uçuşu gerçekleşmediğini aktaran Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz geçen senenin turizm açısından çok iyi geçen ilk 70 gününden sonra sınırların kapatıldığını insanların evlerine hapsolduğunu ve 3,5 aylık ölüm sessizliğine bürünüldüğünü söyledi.

2020 turizm verileri ile 2021 yılını birebir karşılaştırmanın hatalı sonuçlar doğuracağına dilkkat çeken Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz geçtiğimiz yıl Antalya’ya çeşitli yollarla günde ortalama ancak 20 turist gelebildiğini, bu sene ise bu sayının 15 - 20 bin civarında olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:


''Bu yılın 5 aylık döneminde Antalya’ya 747 bin turist geldi. Ukrayna başı çekti. 15 Nisan’dan beri Rusların gelmediği, Avrupa ülkelerinden ise sınırlı uçuşların gerçekleştiği bu dönemde bu sayı geçen seneden yüksek olmakla birlikte elmayla armudu karşılaştırmamak gerekiyor. Mesela geçen sene Mayıs ayında Antalya’ya sadece 624 turist gelmişti. Zira uçuşlar neredeyse tamamen kapalıydı. Oysa bu yıl charter uçuşlar bazı ülkelerden yılbaşından beri kesintisiz devam etti. 2021 yılını değerlendirirken kıyaslamanın tarihimizin en iyi yılı olan 2019 ile yapılması da yanlış olur.''


Yılın başında yapılan 2021 yılının 2020’den biraz daha iyi olur, 2021 yılı en kötü şartlarda 2019’un yüzde 50’sini yakalar, yani yıl sonunu 7-8 milyon turist ile kapatır şeklindeki yorumlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yavuz şöyle devam etti:


''Eğer Rusya krizi kısa sürede çözülürse ve Avrupa’daki esneme artarsa günlük 40-50 bin geliş Antalya için ulaşılmaz bir rakam değil. İlk beş aylık performansın beklentinin altında kaldığını, ama bunun önümüzdeki aylarda kapatılabileceğini düşünüyorum. Turizmin direksiyonu artık tamamen dünya liderlerinde, gidişatı onlar belirleyecek. Önümüzde bizi bekleyen hareketli, türbülansı bol bir 4 ay var ve turizmde yarış şimdi başlıyor.''


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum