• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Arpalık haline gelen TGA'nın genel müdür maaşı dudak uçuklattı!

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan teklifin yasalaşmasıyla 11 Temmuz 2019’da kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) mali tablosu yüksek harcamaları gözler önüne serdi.

  • Reklam
Arpalık haline gelen TGA'nın genel müdür maaşı dudak uçuklattı!
18 Kasım 2021 - 03:43
Reklam
Reklam
Reklam
TGA'nın bağımsız bir denetim şirketine hazırlattığı denetim raporuna göre, İstanbul Astoria Kuleleri’nde ajans için kiralanan 1200 metrekarelik ek bölüme her ay 62 bin 400 TL kira ödenirken yüksek kiranın yanı sıra ajansın genel müdürüne ödenen maaş da ortaya çıktı.

Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın 2020 yılı bilançosunu görüşen TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda mercek altına alınan ajansın denetim raporunda, yüksek harcamalar tek tek sıralanırken TGA'nın harcamalarında en dikkat çeken kalemlerden biri 62 bin 400 TL’lik kira gideri olurken yüksek kira ödenen alanın ajansın ana merkezinin yanında, personel sayısının artması nedeniyle kiralandığı belirtilen 1200 metrekarelik ek alan olduğu bildirildi.


TGA Genel Müdürü Yalçın Lokmanhekim’e ödenen maaşın da gündeme geldiği komisyonda CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın ısrarlı sorusu üzerine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, genel müdür olan Yalçın Lokmanhekim'in tek yerden maaş aldığını ve bunun 38 bin TL olduğu yanıtını vermek zorunda kaldı. Kira ve genel müdür için her ay 100 bin TL harcama yapan TGA'nın giderleri denetim raporunda ayrıntılı şekilde paylaşılırken ajans, TV gideri kaleminden 2020 yılında 242 milyon 811 bin TL harcadı. Dijital pazarlama için de 118 milyon 618 bin TL harcayan ajansın, dikkat çeken diğer bazı harcama kalemleri şöyle sıralandı:


Dergi: 20 milyon 202 bin TL
PR: 16 milyon 602 bin TL
Tanıtım projeleri: 3 milyon 32 bin TL
Fuar: 7 milyon 451 bin TL
Prodüksiyon: 15 milyon 862 bin TL

TGA'nın harcamalarına yönelik değerlendirmelerde bulunan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban yaptığı açıklamada ajansın Sayıştay denetimden uzak tutularak AKP döneminin yeni bir arpalığına dönüşmüş durumda olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

''Ajansın, denetimi özel bir firmaya verilmiştir. Ajansın kuruluş kanunun 7’nci maddesine göre bu denetim raporu Sayıştay’a sunulmaktadır. Ajans böylece kapalı bir kutu haline getirilmiş, Sayıştay denetiminden uzaklaştırılmıştır. Çalışan personelin ismi ve görev unvanları bilinmemektedir. Ajansın 2020’de, TV gideri olarak 242 milyon 811 bin 492 TL harcandığı görülmektedir. Hangi TV kanallarına, kaç adet reklam verilmiştir, bunlar denetim raporunda yer almamaktadır.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum