Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Artan otel fiyatları ve belirsizlik erken rezervasyonu vurdu!

Koronavirüs şartlarına uygun farklı seçeneklerdeki erken tatil rezervasyonları ile sektörü canlandırmak isteyen turizm şirketleri umduğunu bulamadı.

  • Reklam
Artan otel fiyatları ve belirsizlik erken rezervasyonu vurdu!
11 Şubat 2021 - 20:53
Reklam
Geçen yıl turizme can suyu olan yerli turistin yeni sezonda da tesis doluluklarında belirleyici olması düşünülüyor.

Koronavirüs salgını öncesinde gerçekleştirilen erken rezervasyon kampanyalarıyla satışların yüzde 70’ini gerçekleştiren turizm sektörü, bu yıl birçok kampanya yapmasına rağmen umduğunu bulamadı. Sektör temsilcileri, 2021’de erken rezervasyon satışlarının yüzde 25’te kalacağını öngörüyor.


Koronavirüs salgının seyrini de hesaba katarak, erken rezervasyon kampanyalarında birçok farklı seçenek sunan seyahat acentaları ve tur operatörleri buna rağmen rezervasyonlarda istenilen rakamlara ulaşılamadı. 2021 turizm sezonunda tatilcilerin daha çok son dakika rezervasyonu yapabileceğini belirten sektör temsilcileri rezervasyonlarda hareketlenmenin aşılanmaya bağlı olarak artacağını düşünüyor.

Erken rezervasyon döneminin geçen yıl kasım ayı ortasında başladığını belirten Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, düzenlenen kampanyalarla yüzlerce otelin erken rezervasyon dönemi için satışa açıldığını ancak taleplerin pandeminin yarattığı belirsizlik nedeniyle şu anda istenen seviyelerde olmadığını kaydetti.

Ancak aşı haberleriyle talepte yavaş ama sürekli artış gördüklerini, tatil yapmak isteyen tüketicilerin pandeminin yarattığı belirsizlikler nedeni ile kaygıları olduğunu kaydeden Küçükyılmaz, yeniden seyahat yasakları gelir mi, oteller açılmayabilir mi? gibi sorulardan dolayı tüketicilerde endişe olduğunu belirterek şunları söyledi:

''Belirsizlik misafirlerimizin önemli kısmını uzun vadeli planlar yapamamaya itiyor. Geçen yıl ile kıyaslandığında şu anda çok düşük talep söz konusu. Yaz sezonu yaklaştıkça, mart-nisan aylarından itibaren talebin hızla ivme kazanmasını bekliyoruz.''

Pandemi öncesi yıllardaki erken rezervasyon döneminde Mayıs sonuna kadar satışların yüzde 70’ini gerçekleştirdikleini ancak bu sene erken rezervasyon satışlarının yüzde 25’te kalacağını tahmin ettiklerini kaydeden Touristica’nın Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul ise tatilcilerin hala temkinli hareket ettiğini, aşı çalışmaları ile birlikte satışların da hız kazanacağını düşündüklerini söyledi.

2020’nin son aylarında erken rezervasyon kampanyalarının başladığını ve misafirlerinin rezervasyon tutarının sadece yüzde 25‘ini ödeyerek tatillerini planlayabildiği ve konaklama tarihinden 72 saate kadar kalan tutarı tamamladığı, kesintisiz iptal hakkı ve fiyat farkı iade garantili Yaz Erken Rezervasyon kampanyası başlattıklarını söyleyen Jolly CEO’su Mert Vardar rezervasyonların özellikle Haziran ayının ikinci yarısından sonraki dönemler için yoğunlukta olduğunu belirtti.

Yaptıkları analizlerde otel fiyatlarında yüzde 10 ile yüzde 35 aralığında artış gördüklerine vurgu yapan Neredekal.com Genel Müdür Yardımcısı Özkan Özbaş ise görüştükleri otellerin eğer bekledikleri doluluğa ulaşabilirler ise sezona doğru fiyatları daha da artırabileceklerini belirtiklerini kaydetti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum