Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Aşı pasaportunda yeni gelişme! Hangi aşıların geçerli olacağı açıklandı

Avrupa Birliği (AB) tarafından geçtiğimiz günlerde kabul edilen sşı pasaportu ile ilgili açıklama yapıldı.

Reklam
Aşı pasaportunda yeni gelişme! Hangi aşıların geçerli olacağı açıklandı
02 Nisan 2021 - 12:23
Reklam
AB tarafından geliştirilen ve yaz sezonu yaklaşırken seyahatleri kolaylaştırmayı ve turizm sektörünü yeniden canladırmayı hedefleyen sağlık pasaportu veya aşı pasaportu kişinin Covid-19 bulaşma riski taşımadığını kanıtlamayı amaçlıyor.

QR kodlu dijital veya kağıt şeklinde olacak aşı pasaportunda kişilerin Covid-19'a karşı aşı olduğunu, PCR veya hızlı antijen test sonucunu veya hastalığı tedavi ettiğine dair bilgiler yer alacak.

Yapılan açıklamaya göre AB'nin 27 ülkesinde geçerli olacak aşı pasaportunda sadece Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşıların kabul edileceği bildirilirken şimdiye kadar 4 aşıya yeşil ışık veren Avrupa İlaç Ajansı'nın onayladığı aşılar Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZenaca ve Johnson&Johnson aşıları oldu.

Sinovac ve Sputnik V aşılarının pasaporta dahil olabilmesi için EMA tarafından onaylanması beklenirken Sputnik V aşısı 4 Mart'ta EMA tarafından değerlendirme sürecinde girdi ancak Sinovac'ın Avrupa Birliği (AB) ile bir anlaşması olmadığı ve herhangi bir izin talebinin kamuoyuna açıklanmadığı belirtildi.


Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, 15 Haziran'da kullanılmaya başlaması öngörülen aşı pasaportunun zorunluluğu hakkında kesin bir bilgi paylaşılmazken, turizm sezonu öncesi yürürlüğe girmesi için, belgenin Konsey ve Avrupa Parlamentosu Üyeleri tarafından üzerinde çalışılması ve onaylanması gerekiyor.


Her AB ülkesinin, mümkünse aşı, yoksa de negatif PCR testi sonucu ile AB dışından gelenleri kabul etmeye devam edeceği bildirildi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum