Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Aşılı Türkler için yurt dışı seyahati muammaya döndü!

Türk vatandaşları, vizesi ve aşısı varsa, her ülkeye gidebilecek ancak koronavirüs şartları her ülkede farklılık gösteriyor.

  • Reklam
Aşılı Türkler için yurt dışı seyahati muammaya döndü!
07 Kasım 2021 - 12:58
Reklam
Yaklaşan Noel ve yılbaşı tatili nedeniyle canlanma beklenenen Avrupa turizminde koronavirüs nedeniyle artık her istenilen ülkeye gitmek mümkün olmazken Avrupalı, Rusya ve Çin'e gidemiyor onlar Avrupa'ya gelemiyor. Zorunlu hallerde yoğun prosedürler, sınırda test şartları var.

Türk vatandaşlarının yurtdışına yapacakları seyahatler için ise durum biraz daha farklı. İki doz Çin aşısı olanlar Çin'e, iki BioNTech olanlar AB'ye gidebilirken ülke ülke vize ve kabul şartları farklılık gösteriyor.


Almanya:

AB ve Almanya tarafından tanınan 4 aşıdan (Moderna, BioNTech, AstraZeneca ve Johnson) 2 doz olanlar ülkeye vizeyle girebilecek. Turist olarak ya da ziyaret amaçlı gitmek isteyip de aşısı olmayanlar ülkeye alınmayacak. Acil durumlar nedeniyle vize alanlar, aşısız da olsa karantina ve test şartıyla ülkeye kabul edilebiliyor.

Avusturya:
Ülkeye giriş için aşı sertifikası yeterken, 48 saatten eski olmayan antijen testi ya da 72 saatten eski olmayan PCR testi gösterme zorunluluğu var. Bununla birlikte 180 günden eskiş olmamak şartıyla koronavirüsten iyileşme kanıtı da yeterli oluyor. Takviye 3. aşıyı da talep edecek olan Avusturya'ya  girişte masrafı size ait olmak üzere Covid-19 testi yapılıyor.

İsviçre:
Aşılılara girişin serbest olduğu ülkede giriş öncesinde yolcu bilgi formu/ PLF doldurulması zorunlu. Ülkeye girişte teslim edililen bu belge ile bir vaka halinde size ulaşılmasını sağlanıyor. Aşısızlara en geç 72 saatlik PCR ya da 48 saatlik antijen negatif sonucu gerekiyor. Girişten sonraki 4 ile 7 gün arasında yeniden test yaptırılıp ilgili kantonlara verilecek.

İsrail:
Avrupa'nın kabul ettiği aşıları en son 14 gün önce yaptıranların girebilildiği İsrail'den ayrılmadan önce ise son aşılamanın üzerinden 180 günden fazla geçmemiş olması gerekiyor. Dijital aşı pasaportu şart ve uçuş sırasında İngilizce PCR negatif testi gerekiyor.

Kanarya Adaları:
Yakında sadece aşılılar alınacağı Kanarya Adaları'nda girişte QR kodlu sağlık kartının giriş öncesi doldurulması gerekiyor. Bununla birlikte ülkeye girişte 12 yaşından büyük tüm yolcular için negatif test gerekiyor.

Rusya:
Sputnik V aşısınız yoksa, bu ülkeye girişten 72 saat önce negatif sonuçlu PCR testiniz olmalı. Oraya vardıktan 72 saat sonra yine sizden test istenebilirken eğer yoksa, kapıda kalmanız ya da karantina şartıyla orada oda hapsinde beklemeniz mümkün.

Maldivler:
Aşının kanıtlanmasının şart olduğu bölgede otelde yer ayırtanlar 96 saatten eski olmayan negatif PCR testi göstermek zorunda. Bir yaşın altındaki çocuklar testten muaf tutulurken ülkeye giriş ve çıkıştan önce elektronik beyan formu dolduruluyor.

Mısır:
Avrupa Birliği tarafından geçerli kabul edilen aşılardan oluşan aşı pasaportunun gerektiği Mısır'da altı yaşından küçükler testten muaf ama yetişkinler için aşılı da olsa QR kodlu negatif test istenebiliyor. Yine de tam aşılılara seyahat serbestisinin olduğu ülkeye girişte QR kodlu negatif test kontrolü yapılabiliyor.

Abu Dabi ve Dubai:
ICA denilen, akıllı seyahat hizmeti programına kaydolmanın zorunlu. Dubai için ise ülkeye girişten önce tüm yolcular Arapça ve İngilizce negatif PCR testini hazır etmeli. Negatif PCR test sonuçlarının Dubai için 72 saat, Abu Dabi için ise 48 saatten eski olmama zorunluluğu var.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum