• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Выставка Интурмаркет-2022

Atatürk'ü de ağırlamıştı! 124 yıllık tarihi lokanta pandemiden dolayı kapandı

İstanbul Sirkeci’de bulunan ve 1897’den beri faaliyet gösteren tarihi lokanta pandemi nedeniyle kapanma kararı aldıklarını açıkladı.

  • Reklam
Atatürk'ü de ağırlamıştı! 124 yıllık tarihi lokanta pandemiden dolayı kapandı
05 Haziran 2021 - 14:15
Reklam
Pandemi dolayısıyla maalesef kapatmak zorunda kaldıklarını belirten Tarihi Konyalı Lokantası işletme müdürü Nebih Yaman Sirkeci’deki lokantanın kapandığını ama Topkapı Sarayı’ndaki, Saray Konyalı lokantasının faaliyetine devam edeceğini belirtti.

Yaklaşık bir buçuk sene hiçbir şey yapamadıklarını, kademeli olarak kapanmak zorunda kaldıklarını söyleyen Yaman tarihi lokantada yaklaşık 45 kişinin çalıştığını söyledi.

Osmanlı döneminden başlayıp Cumhuriyet’e uzanan bir tarihi barındıran lokantanın serüveninin 16 sandalye ile başladığına dikkat çekilirken lokantanın tarihi internet sitesinde şu şekilde yazılıyor:

''Konya’nın Doğanbey ilçesinden 1895 yılında çıkan büyük dede Hacı Ahmet Doyuran 1897’de dört masa ve 16 sandalye ile Sirkeci’de Konya Lezzet Lokantası adıyla mütevazı bir aşçı dükkanı açar. Bir süre sonra lokantayı damadı Mustafa Doğanbey‘e devreder. Lezzet ve temizliğin temsilcisi olarak kısa sürede tanınan lokanta, zaman içinde İstanbul mutfağı denince akla ilk gelen isimlerden birine dönüşecektir. Konyalı’nın şöhreti 1940’lardan sonra Nurettin Doğanbey’in çabalarıyla Türkiye’ye yayılır. Yerli yabancı devlet adamlarının, kral ve kraliçelerin, sanatçıların uğrak yeri olur.''

Lokantanın Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırladığının hatırlatıldığı satırlar şu şekilde devam ediyor:

''Bugün, Doğanbey Ailesi’nin dördüncü kuşağından Mehmet Eren Doğanbey tarafından işletilen kuruluş, 1924 – 2006 yılları arasında ulu önder Atatürk’ten, İngiltere Kraliçesi Majeste Elizabeth II’ ye, Pakistan Başkanı Benazir Butto’dan Amerika eski başkanı Richard Nixon’a kadar dünyanın dört bir yanından gelen pek çok devlet büyüğünü, ünlü sanatçıları Kral ve Kraliçeleri ağırlama onuruna erişmiştir.''

Pandemi nedeniyle kapısına kilit vurmak zorunda kalan 124 yıllık tarihi Konyalı Lokantası ile ilgili bir yazı kaleme alan gazeteci İzzet Çapa yazısında şu ifadeleri kullandı:

''Meşhur Krependeki İmroz’un kapandığı haberini yazarken de ellerim titremişti. Çünkü bunlar, sadece birer restoran değil, İstanbul kültür tarihinin de nadide birer parçasıydı. Bugün Sirkeci’de 1897’den bu yana faaliyet gösteren Konyalı Lokantası da pandeminin etkisiyle kapılarını kapattı. Sıra kimde, hangimizde düşünmek istemiyorum. Ama işler böyle giderse hepimiz aynı acı kaderi paylaşacağız. Maalesef daha umutlu şeyler söylemiyorum. Yazık oldu, çok yazık.''


  • Выставка Интурмаркет-2022
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum