Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupa alarmda! Kapanma ve seyahat yasakları başladı

Koronavirüsün en çok mutasyona uğrayan yeni varyantı Omicron, Avrupa'yı bir uçtan bir uca kapladı.

  • Reklam
Avrupa alarmda! Kapanma ve seyahat yasakları başladı
20 Aralık 2021 - 05:35
Reklam
Avrupa'da hemen tüm ülkelerde vaka sayıları hızla artarken bazı ülkeler kapanma kararı aldı, bazıları ise temas yasağı ve mecburi aşı şartı getirdi. Bazı ülkeler de seyahat ve turizm faaliyetlerine yasaklar uygulamaya başladı.

Almanya:

Noel’den önce bir kapanmanın öngörülmediği Almanya'da aşı olmayanlar artık restoranlara, kapalı mekanlara alınmazken hızlı testlerin geçerlilik süreleri 24 saate indirildi. 2G kuralı denilen aşılı ya da koronadan iyileşmiş olma şartını yerine getirmeyenler restoran, bar, sinema, tiyatro veya kamuya açık yerlere giremiyor. Ülkede ayrıca sağlık çalışanlarına aşı şartı getirildi.
Avusturya:

Üç aşı şartı getirilen ülkede Avrupa'nın tanıdığı aşılardan olmayanlar ancak karantina şartıyla alınacak. İki aşılı olanların ayrıca negatif PCR test sonucu vermek zorunda olduğu ülkede aksi halde, onlar da kamu hizmetlerinden yararlanamayacak, restoran, bar, sinema, tiyatro gibi yerlere giremeyecekler. Yeni kurallar Pazartesi (bugün) başlıyor.
Danimarka:

Dünden itibaren kısıtlamaların geri geldiği ülkede tiyatro, sinema, hayvanat bahçesi, eğlence mekanları ve spor yerleri kapatılırken restoranlar en geç 23.00'e kadar açık olacak. Katı kuralların Ocak ayı ortasına kadar devam edeceği ülkede vaka sayıları hızla tırmanıyor ve rekor kırıp günlük 12 bin vakaya ulaşıldı. Vakalardan beşte biri omicron varyantından.
Fransa:
Omicron varyantına karşı mücadeleye hız verilen ülkede üçüncü aşıyı alma süresi 4 aya indirilirken sağlık ve itfaiye personeli için üçüncü aşı şartı getirildi. Birkaç gün önce de, 5 – 11 yaşındaki çocuklar için aşılama başladı. Elysee Sarayı'nın çevresinde, havai fişekli yeni yıl kutlamaları yasaklandı.
Hollanda:
Ocak ayı ortasına kadar kapanma kararı alan Hollanda'da, Noel ve yeni yıl tatilleri de suya düşüyor. Ailelere, başka ailelerle buluşma yasağı getirilen ülkede bir aile, en fazla iki kişi kabul edebilecek. Noel ve yılbaşı arası ziyaretçi sayısının 4'ü geçemeyeceği ülkede sadece Amsterdam'da vaka sayıları, üç günde bir ikiye katlanıyor. Ülkedeki enfeksiyon oranı ise 617 oldu.
İsviçre:
Avusturya'nın tersine koronavirüs salgını kurallarını yumuşatan İsviçre'de,  seyahat için iki aşı yaptıranlar için ekstra getirilen PCR testi de yumuşatıldı. İki aşı yaptıran kişi, hızlı antijen testi sonucuyla da seyahat edebilecek. Aksi halde karantina şart. Hızlı test sadece 24 saat geçerli olacak. İki aşı ve bir testi olanların 4-7 gün karantinada kalması gerekmeyecek. Vaka sayıları yüz binde 777 ama yine de gevşeme olması eleştiriliyor.
İngiltere:
Vakaların yüzde 60'ının yeni varyant Omicron kaynaklı olduğu İngiltere'de sadece Cumartesi günü 10.059 omicron varyantlı vaka tespit edildi. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid önümüzdeki günlerde tsunami gibi bir omicron dalgasıyla karşı karşıya kalınacağını belirtirken ülkede kapanma kararına ve sıkı kurallara devam ediliyor.
Avrupa Birliği:
Omicron varyantının etkisini artırmaya devam ettiği Avrupa Birliği'nin diğer ülkelerinde de aşılamada en geri kalan ülkeler Romanya ve Bulgaristan. Romanya'da aşılama oranı yüzde 40'ın, Bulgaristan'da ise yüzde 30'un altında. Avrupa Birliği Komisyonu Omicron'un Ocak ayı içerisinde tüm Avrupa'da baskın varyant olacağı açıklamasını yaptı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum