Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupa'da kabus! Karantina ve kısıtlamalar geri geldi

Avrupa ülkelerinde koronavirüs salgınında günlük vaka sayıları rekor tazeledi

  • Reklam
Avrupa'da kabus! Karantina ve kısıtlamalar geri geldi
25 Kasım 2021 - 00:00
Reklam
Yaklaşık 5.5 milyon nüfusu oaln ve son 24 saatte 30 bin 175 testin yapıldığı, 10 bin 315 yeni vakanın tespit edilip 71 kişinin ise hayatını kaybettiği Slovakya’da hastanelerdeki yoğunluk ve koronavirüs vakalarındaki rekor artışlar nedeniyle yeni alınacak önlemleri görüşmek için toplanan Bakanlar Kurulu, yarından itibaren geçerli olacak şekilde iki haftalık karantina kararı aldı.

Ekonomi Bakanı Richard Sulik tarafından açıklanan karara göre tüm okullar açık kalacak, temel ihtiyaç malzemeleri satan mağazalar dışındaki tüm mağazaları kapanacak. Açık kalacak mağazalarda ise test sertifikası kontrolü yapılacak. İnsanlar mağazalara 7 günden eski olmayan antijen test sertifikaları ile girebilecek. Hükümet, 10 gün sonra salgının durumu ile ilgili tekrar değerlendirmede bulunacak.


Yaklaşık 10,7 milyon nüfuslu Çekya’da da son 24 saatte tespit edilen 25 bin 864 koronavirüs vakası ile salgının başından bu yana günlük en yüksek vaka sayısı kayıtlara geçerken Başbakan Andrej Babis Bakanlar Kurulu toplantısında olağanüstü hal edebileceklerini açıkladı. Ülkenin doğu bölgelerindeki hastaneler alarm verirken, birçok hastanenin kapasitesini doldurduğu açıklandı.


Son 24 saatte 12 bin 637 kişinin koronavirüse yakalandığı salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka sayısının kayıtlara geçtiği Macaristan'da hükümet yaptığı toplantıda salgın ile ilgili önlemlerin daha çabuk alınabilmesi amacıyla mevcut olağanüstü hali 6 ay daha uzatmaya karar verdi. Olağanüstü hal uygulaması parlamento seçimleri ve referandum durumunda geçici olarak yürürlükten kaldırılacak.


Son 24 saatte yapılan testler sonucu 23 bin 789 yeni vaka tespit edilen Hollanda'da da hükümet acil önlemler almak için cuma günü toplantı düzenleyecek. Toplantıda salgın ile ilgili tedbirler ele alınacak. Ülkenin Sağlık Kurulu tarafından yapılan açıklamada hükümetin acilen ülke genelinde karantina kararı alması gerektiği belirtildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum